Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Perestrojka byla nepromyšlená a nepotřebná, řekl Jakeš ruskému serveru

Česko

  12:48
MOSKVA - Politika „perestrojky“ (přestavby) posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova nebyla ani promyšlená, ani potřebná. V rozhovoru, který v pondělí zveřejnil ruský internetový listu Gazeta.ru, to prohlásil Miloš Jakeš, který před 30 lety stanul v čele československých komunistů. Gorbačov podle něj nechápal, že Sovětský svaz drží pohromadě ideologie a komunistická strana.

Miloš Jakeš na oslavě svátku práce KSČM. foto:  Michal Šula, MAFRA

Československo by podle Jakeše dopadlo stejně špatně jako Gorbačovův Sovětský svaz už v roce 1968, kdyby tehdejší vývoj nezastavil zásah sovětských vojsk.

Pět zabitých Němců na hranicích: trestní oznámení míří i na Jakeše a Štrougala

„Gorbačovova perestrojka byla nepromyšlená. Pomohla vytvářet nespokojenost, ačkoliv s ní měla bojovat. Otevřela prostor k ničím neomezené otevřenosti. Každý si říkal, co chtěl, kritizoval, co se mu zlíbilo, a tak místo sjednocení vznikal rozkol. Lidi se začali k režimu stavět negativně. Udělal to Gorbačov správně?“ řekl čtyřiadevadesátiletý Jakeš. „Logika vývoje nevyžadovala takový krok, jakým byla perestrojka. Bylo potřebné řešit problémy, související hlavně se spotřebním zbožím, dopravou atd... Bylo to jako za Chruščova, kdy po odhalení Stalinova kultu osobnosti všichni začali kritizovat a země slábla, místo aby se sjednotila,“ usoudil.

Jakeš prý chystal vlastní verzi přestavby, která však nekopírovala tu sovětskou. Reformy byly nachystané, jejich spuštění v lednu 1990 však zmařil „státní převrat“, zosnovaný podle Jakeše jeho soupeři uvnitř vládnoucí strany za přispění sovětské tajné policie KGB, která si jej přála nahradit v čele strany a státu někým jiným.

„Státní převrat by se nepovedl bez převratu uvnitř strany,“ tvrdí s tím, že vnitrostraničtí spiklenci za pomoci Státní bezpečnosti využili studentskou demonstraci ke srážkám s policií na Národní třídě 17. listopadu 1989. „Chtěli svrhnout stranické vedení, ale místo toho zničili socialismus,“ usoudil.

Miloš Jakeš na oslavě svátku práce pořádané KSČM.
Miloš Jakeš na oslavě svátku práce KSČM.

Svou dlouhověkost přičítá nejspíše tomu, že se vždy pohyboval, v životě nedržel cigaretu v ruce a alkohol požíval jen vzácně. Rád by napsal ještě jednu knihu o budování socialismu v Československu, včetně příčin jeho porážky.

Autor: