Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Graffiti: umění, či vandalství?

Česko

PRAHA Asi tři desítky sprejerů se uplynulou sobotu zúčastnily ve vysočanské galerii Trafačka party nazvané Traffo Jam. Výtvory writerů, jak sami sebe nazývají, pokryly fasádu šedé budovy i vnitřní stěny objektu.

„Sešla se tu současná pražská špička. Respekt si získali svým stylem a projevem,“ řekl za pořadatele sprejer Štěpán, který se podepisuje Kore.

Tvorba graffiti se pohybuje na hranici umění a vandalismu. V metropoli se objevuje na fasádách historických památek, zastávkách, lavičkách i vozech metra. Například dopravní podnik vyčíslil v roce 2006 škody na pět milionů korun.

Jednotlivé radnice se s problémem graffiti vypořádávají různě. Některé speciálním nástřikem budov, jiné vyhrazují graffiti předem určené plochy.

V metropoli lze legálně sprejovat na Barrandovském mostě, na Těšnově, v Modřanech a Braníku. Podle sprejerů to prý nestačí. Míst je málo a jejich snaha zatraktivnit bezduché šedé betonové plochy naráží vesměs na nepochopení městských úředníků. „Graffiti je svým způsobem pořád underground,“ tvrdí Kore.

Za sprejování totiž hrozí až osm let vězení. Zákon ho hodnotí jako trestný čin poškozování cizí věci.

Pražští strážníci vloni zadrželi 96 sprejerů, devět z nich pocházelo ze zahraničí. Až na jednu dívku to byli mladíci ve věku mezi 15 až 20 roky.

Autor: