Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Grammy se slámou v botách

Už po třiapadesáté se v noci na včerejšek v losangeleském Staples Center ve 108 kategoriích rozdávaly ceny Národní akademie nahrávacích umění a věd Grammy. Konzervativní akademici se postarali o několik příjemných překvapení. To největší si nechali na úplný závěr, když dvojice Kris Kristofferson - Barbra Streisandová odtajnila, že nejlepším albem se stává výtečný projekt The Suburbs kanadské rockové skupiny Arcade Fire. Nikdo též nečekal, že za objev roku vyhlásí šestadvacetiletou jazzovou zpívající hispánskou kontrabasistku Esperanzu Spaldingovou.

Do té doby výsledky hlasování připomínaly senilního Petra Dubského z Našich furiantů v Bornově brilantní inscenaci v Divadle v Dlouhé, který však nakonec všechny šokuje a předvede vzornou sokolskou sklopku. Zejména evropskému divákovi muselo připadat nepochopitelné, že největší počet pěti zlatých gramofonků ze šesti nominací získalo nashvillské country trio Lady Antebellum (nejlepší country album Need You Know, country píseň, country skupina, dokonce vůbec nejlepší nahrávka i píseň).

Naopak dokonale utřel nosík teprve téměř sedmnáctiletý idol děvčátek Justin Bieber, na kterého ovšem všechno ještě čeká. Favorizovaný veterán Eminem dopadl ještě hůř. Z deseti nominací mu nakonec zbyly jen výhry v žánrových kategoriích rapového alba a sólového výkonu. Nejlepším rockovým albem je The Resistance britských Muse.

Vrcholy večera ve vší dojemnosti a nezničitelnosti seniorů byla už úvodní pocta soulové královně Arethě Franklinové, léčící se z rakoviny slinivky, v podobě hromadného vystoupení Christiny Aguilery, Martiny McBrideové, Jennifer Hudsonové, Florence Welchové a Yolandy Adamsové.

Slzelo se též, když málo koncertující Streisandová oživila svůj oscarový Evergreen. Poprvé v historii se samostatně na pódiu objevil sedmašedesátiletý čtyřnásobný dědeček Mick Jagger a rozpumpoval spoluhráče i sál holdem nedávno zesnulému Solomonu Burkeovi jeho Everybody Needs Somebody to Love. Nastávající sedmdesátník Bob Dylan se přidal k folkařům od Avett Brothers a britských Mumford and Sons a zaskřehotal si Maggie’s Farm z roku 1965. Pochybuji, že někdo zapláče dojetím, až se za čtyřicet let někde objeví stařena Lady Gaga. K nejlepším číslům patřila i „velká koalice“ loutek Jima Hensona, skvěle zpívající herečky Gwyneth Paltrowové a člověka, který hit Forget You (původně F You) spáchal, totiž Cee Lo Greena.

Všude se mluvilo o jakémsi comebacku Eminema, ale ten zažil daleko spíš šestašedesátiletý Jeff Beck, jenž k dosavadním pěti přidal Grammy za nejlepší popovou a rockovou instrumentálku. Rovněž o dva roky starší Paul McCartney rozmnožil sbírku na čtrnáct úlovků. Naopak poprvé v životě byl na Grammy nominován Woody Allen, který načetl na desku své povídky, ale neuspěl.

Jazzové fanoušky může namlsat, že díky albu Eleanora Fagan nejlepší zpěvačka Dee Dee Bridgewaterová se chystá počátkem dubna do pražského Obecního domu. Nejlepší moderní folkové album God Willin’& The Creek Don’t Rise nahrál Ray LaMontagne And The Pariah Dogs, nejlepší tradiční album world music Ali And Toumani Ali Farka Touré a Toumani Diabaté.

Dle škarohlídů se pod jasem hudebních diamantů při Grammy skrývá hlušina, v níž umně rejdí zákulisní marketingoví šíbři a realita je jinde. Viz laureát za nejlepší album reggae Buju Banton. Ten šel pár hodin po výhře před soud, který rozhodne, jestli kvůli kokainu nepůjde na doživotí do vězení...

***

Hlavní kategorie

Nahrávka roku

Lady Antebellum, Need You Now

Album roku

Arcade Fire, The Suburbs

Píseň roku

Lady Antebellum, Need You Now

Objev roku

Esperanza Spalding

O autorovi| JAN REJŽEK, Autor je spolupracovník LN

Autor: