16. října 2017 10:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Granát ve Vyškově odpálil sám voják, snažil se vyrobit maketu

Jeden člověk zemřel a jeden se zranil 19. září při výbuchu ve vojenské ubytovně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden člověk zemřel a jeden se zranil 19. září při výbuchu ve vojenské ubytovně... | foto: ČTK

VYŠKOV Za výbuch, který ve Vyškově v polovině září zabil jednoho vojenského policistu, mohl údajně sám voják. Z granátu se snažil vyrobit maketu. Ředitel odboru komunikace ministerstva obrany Jan Pejšek informaci nepotvrdil, uvedl, že vyšetřování ještě neskončilo.

Jak napsala pondělní MF DNES, třiačtyřicetiletý nadporučík byl nadšenec do munice a nefunkčních maket měl mnoho. „Přednášel o munici, zbraních a střelivu. Vždy studentům nosil na výuku makety granátů. Ukazoval jim, jak jsou konstruované. I v tomto případě se snažil zneškodnit granát a vyrobit z něj maketu pro svou výuku,“ popsal listu zdroj obeznámený s vyšetřováním případu.

Podle informací deníku už je vyšetřovatelům Vojenské policie jasné, že funkční granát neměl na ubytovně co dělat a voják nebyl pyrotechnik, aby jej mohl rozebírat. Naopak stále není jasné, odkud granát pocházel. „Ten prostor (sklep) nikdy nebyl určen pro skladování munice nebo výbušnin. V tomto je jasno stejně jako v tom, že granát nebyl v evidenci armády,“ uvedl zdroj.

Stále není jasné, odkud výbušnina pocházela

Jak už dříve Pejšek uvedl, vyšetřování příčiny exploze bude trvat týdny až měsíce. Stále není jasné, odkud výbušnina pocházela. Deník uvedl, že nebude jednoduché to zjistit, protože druhý důstojník, jehož výbuch zranil, odmítl vypovídat. Voják je po operaci oka a z nemocnice ho propustili.

Výbuch se ozval 19. září ráno v budově Jugo, která částečně slouží jako ubytovna, ale i pro administrativu. Nastal ve veřejnosti nepřístupných sklepních prostorách, které využívala Vojenská policie. Vyšetřování události už v den výbuchu převzala armáda, zabývá se jím Vojenská policie za dozoru státního zástupce.

ČTK
K. Jež 888 Za ostrej by dostal víc, než za maketu. 17:47 16.10.2017
J. Pulpytel Blb 12:42 16.10.2017

Najdete na Lidovky.cz