Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grandslam není Davis Cup

Česko

Účinkování nasazených českých tenistů na Australian Open skončilo rychle * Berdych vypadl ve 2. kole

MELBOURNE/PRAHA Je to už dvanáct let, co Petr Korda v Melbourne oslavil svůj jediný grandslamový triumf. Od té doby žádný tuzemský tenista na žádném ze čtyř hlavních turnajů sezony neovládl dvouhru.

Ani české naděje současnosti Tomáš Berdych a Radek Štěpánek na grandslamovém poli neoslňují. Nejdál to dotáhli do čtvrtfinále. A zklamáním je i probíhající Australian Open, kde oba skončili dřív, než by mohli začít pomýšlet na překonání svého dosavadního maxima.

Už v prvním kole nestačil Štěpánek na Chorvata Iva Karloviče a včera vypadl i Berdych. Nemohl se opřít o své podání a podlehl Kazachu Koroljevovi lehce ve třech setech, což nečekal nikdo.

„Upřímně – od třináctého a jedenadvacátého nasazeného v turnaji jsem čekal mnohem víc. Je to velká škoda,“ neskrývá zklamání legendární český tenista Tomáš Šmíd, člen vítězného týmu v Davisově poháru z roku 1980.

Rozhoduje jen pár míčků Nejen on pozorně sledoval loňské tažení Berdycha se Štěpánkem prestižní týmovou soutěží. A nejen on hledá odpověď na otázku, proč tenisté, kteří dokázali dovést český tým až do prvního finále Davis Cupu po devětadvaceti letech, nemohou prorazit na grandslamech.

„Ty soutěže spolu vůbec nesouvisí,“ má jasno bývalý reprezentant František Pála. „Jsou hráči, kteří v Davis Cupu hrají lépe než na turnajích a naopak. Oba naši tenisté jsou spíš týmovými hráči a minulý rok jim v tomto ohledu náramně vyšel,“ myslí si.

Zatímco v Davis Cupu jedna porážka ještě tolik znamenat nemusí, grandslam a kterýkoli jiný turnaj, to je vždy tady a teď. Stačí v jednom zápase zaváhat a hráč končí. „I když často dojde i na pět setů, rozhoduje jen pár míčků,“ připomíná semifinalista Australian Open z roku 2002 Jiří Novák.

Na začátku každého grandslamového turnaje stojí 128 tenistů. Každý z nich je připraven udělat všechno pro to, aby byl po čtrnácti dnech vítězem dvouhry.

„Když se úspěšný tenista ohlíží za svou kariérou, vždy vzpomíná na to, jak vyhrál grandslam,“ konstatuje Šmíd. „To má ve světě největší váhu. Právě proto je tam největší konkurence. Prosadit se přitom může jen jeden.“ Musí se sejít všechny faktory Realitou posledních let je však stále stejný obrázek. Většinu grandslamů vyhrávají výjimeční hráči Rafael Nadal či Roger Federer. Jen mimořádně se někomu podařilo narušit jejich nadvládu.

„Můžete uspět, i pokud nepatříte mezi špičku favoritů. Musí se ale sejít hodně faktorů – dobrý los, forma, zdraví a taky kus štěstí,“ zmiňuje potřebné náležitosti Novák.

Podle expertů je důležité, že na rozdíl od minulosti má republika v první světové stovce jen tři hráče. „Dřív jich bylo deset a často z toho vzešel jeden tahoun – Lendl, Mečíř, Korda, Novák –, který se vešel do pětky. Jenže takové hráče už nemáme,“ přemítá Pála. „Radek teď měl jako nasazený těžit z losu, jenže dostal Karloviče, nejtěžšího z nenasazených. V Poreči šanci využil, teď se mu to nepovedlo,“ dodává.

Největší nadějí, že Česko najde svého grandslamového vítěze, je ale čtyřiadvacetiletý Berdych.

„Určitě k tomu má předpoklady. Jen by se nad sebou měl pořádně zamyslet, protože poslední dobou dost stagnuje. Zdá se mi, že mu špička pomalu utíká. Kdo ví, třeba mu to jednou sedne, a rázem bude dvanáctiletému čekání konec,“ věří Šmíd.

***

Jak si vedli daviscupoví reprezentanti na grandslamech

Tomáš Berdych

Nejlepší singlové výsledky

na grandslamech

Australian Open:

4. kolo (2007, 2008, 2009)

French Open: 4. kolo (2OO6)

Wimbledon: Čtvrtfinále (2007)

US Open: 4. kolo (2004, 2006,

2007)

Radek Štěpánek

Nejlepší singlové výsledky

na grandslamech

Australian Open:

3. kolo (2003, 2005, 2007, 2009)

French Open: 4. kolo (2008)

Wimbledon: Čtvrtfinále (2006)

US Open: 4. kolo (2009)

Australian Open od roku 2004

4 (ve kterém kole tenisté skončili)

3

2Štěpánek

Berdych

1

04 05 06 07 08 09 10

Autor: