Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Palachova oběť nesouvisela s bojem proti komunismu, řekl Grebeníček

Miroslav Grebeníček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Grebeníček | foto: Jan ZátorskýLidové noviny

PRAHA Bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček dnes zpochybnil tvrzení, že čin Jana Palacha v roce 1969 směřoval proti komunistické totalitě. Uvedl to ve sněmovně při projednávání poslanecké novely, podle níž by se den Palachova činu měl zařadit mezi významné dny. Koalice na protest opustila jednací sál dolní komory.

Grebeníček v projevu nejprve připustil, že "je rozumné oběť Jana Palacha připomínat". Předkladatele novely ale vzápětí obvinil ze svérázného výkladu historických událostí a účelové úpravy minulosti. "Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící," prohlásil Grebeníček, který je označován za představitele stalinistického křídla v KSČM.

Výrok o Palachovi a další:

Demagog a fanatik

"Zástupce KSČM pan Grebeníček nám jasně ukázal, že se jejich myšlení a demagogie hraničící s fanatismem za 45 let vůbec, ale vůbec nikam neposunuly," uvedla předkladatelka novely Jana Černochová (ODS).

Anketa

Co si myslíte o výroku Miroslava Grebeníčka k činu Jana Palacha?

Je to nehoráznost. 1381
Má pravdu. 304
Grebeníčkovými výroky se nemá smysl zabývat. 153

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že by měly platit nějaké etické limity a že Grebeníček ve svém účelovém vystoupení obrátil smysl celé věci.

Odlišné názory

Proti tomu se postavila Marta Semelová (KSČM). "Jste to vy, kteří převracíte přes 20 let historii. Jste to vy, kdo předkládáte hrdiny za vrahy a vrahy za hrdiny," prohlásila na adresu koalice. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik uvedl, že Grebeníček jen připomenul některé historické souvislosti jinak než tvůrci novely. "Beru to tak, že jste pouze nechtěli poslouchat jiný názor," komentoval odchod vládních poslanců z jednacího sálu.

Smířlivě vystupovali zástupci ČSSD. Palach se podle Stanislava Křečka (ČSSD) upálil "na protest proti naší zbabělosti, na to, jak se rychle zapomínalo na ideály". Podle Vítězslava Jandáka (ČSSD) není třeba zdůvodňování, proč si připomínat Palacha, a bavit se "o věcech podružných", neboť Palach byl hrdina.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...