Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Grebeníček se nemusí Šináglovi omlouvat za výroky ve své knize

Česko

  12:56
BRNO - Bývalý šéf KSČM Miroslav Grebeníček se nemusí omluvit antikomunistovi Janu Šináglovi za výroky, které o něm napsal ve své knize Hradba vzdoru. Rozhodl o tom brněnský soud. Grebeníček se jednání nezúčastnil.

Jan Šinágl u brněnského krajského soudu. foto: ČTK

Verdikt Šinágla nepotěšil. Aktivista prohlásil, že se proti rozsudku bude odvolávat, a v rozhořčení dokonce uvedl, že by si brněnský soudce za svůj dnešní rozsudek zasloužil vězení.

Aktivista Šinágl požadoval po poslanci omluvu za výroky v jeho loni vydané knize Hradba vzdoru. V ní totiž uvedl, že Šinágl napadl na akci Konfederace politických vězňů na Svatém Hostýně jednoho z pořadatelů tak, že musel vyhledat lékařské ošetření. Podle Šinágla to ale není pravda.

Šinágl žádal soukromou omluvu dopisem a dále veřejnou v deníku Právo.

Šinágl už jednu omluvu v minulosti vysoudil
Spor o knihu Hradba vzdoru, v níž poslanec z větší části kritizuje poměry, které nastaly po revoluci v roce 1989, a zmiňuje i konflikty se Šináglem, není prvním sporem mezi antikomunistou a Grebeníčkem.

Šinágl vysoudil na expředsedovi komunistů v minulosti omluvu za výroky, jimiž jej Grebeníček urazil v roce 2005 při prvomájových oslavách na pražské Letné. Šinágl tam hlasitě komentoval Grebeníčkův projev. Politik na to reagoval větou: "Je tady nějaký primitiv, odveďte ho." Policie Šinágla odvedla, protože podle ní narušoval povolené shromáždění.

Jan Šinágl u brněnského krajského soudu.

Současný spor byl právně složitý. Šinágl poukazuje na to, že údajné napadení na Svatém Hostýně projednávala přestupková komise a nezjistilo se, že by na akci jakkoli porušil zákon.

Údajný incident s pořadatelem navíc nepopisuje Grebeníček v knize sám, ale cituje místopředsedu konfederace Františka Šedivého. Přesto Šinágl podal žalobu na poslance KSČM.

Tvrdí v ní, že ani odkaz na pramen v publikaci nezbavuje Grebeníčka odpovědnosti za zásah do práva na ochranu osobnosti, pokud tento autor nepodnikl přiměřené kroky k tomu, aby se o pravdivosti informace přesvědčil. To se prý nestalo.

Autoři: ,