Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Greenaway by chtěl točit v Praze

Česko

PRAHA Anglický režisér a scenárista Peter Greenaway chce jeden ze svých budoucích projektů natočit v Praze. Před včerejší premiérou svého nejnovějšího snímku Rembrandtova Noční hlídka uvedl, že se zabývá myšlenkou věnovat ho malíři a grafikovi Oskaru Kokoschkovi, který v Praze tři roky žil. „V Praze jsem byl před dvanácti lety a myslím, že odpovídá mým záměrům,“ řekl Greenaway.

A protože se filmy točí pro mezinárodní publikum, uvažuje, že by hlavní roli svěřil americkému herci Johnu Malkovichovi. „Předpokládám, že bych využil i českých herců. Věřím, že mi Praha má co nabídnout,“ dodal.

Oskar Kokoschka (1886 až 1980) proslul i jako básník, dramatik, režisér a scénograf. Ve své tvorbě spojoval myšlenky secesního dekorativismu, své vyjádření ale nalezl především v expresionismu. Nebezpečný život geniálního umělce Distribuční společnost Artcam označuje Rembrandtovu Noční hlídku za fascinující cestu do světa umění šerosvitu a velkých pláten, ve které se odráží krutost doby a nebezpečný život geniálního umělce. Do kin ji uvede 16. října ve třech kopiích.

Příběh začíná v roce 1642, kdy byl Rembrandt van Rijn (Martin Freeman) už jedním z předních evropských malířů. Všude zuří válka, ale jemu se daří více než dobře. Žena Saskie a jeho agent ho přesvědčí, aby portrétoval skupinu amsterodamských měšťanů, kteří vytvořili jakousi polovojenskou milici. Malíři se to nezamlouvá, ale když odhalí, že se za společenstvím skrývají úklady, vražda a pokrytectví, rozhodne se do obrazu ukrýt pravdu a vykreslí své chlebodárce tak, jak si podle něj zaslouží.

Greenaway je jedním z nejexcentričtějších britských režisérů. Studoval malířství, filmy začal natáčet v roce 1966. Zabývá se filmem a výtvarným uměním v mnoha směrech, včetně snímků experimentálních, knižních ilustrací a příprav výtvarných instalací. Byl i kurátorem výstav a psal pro divadlo i operu. Jeho díla se objevují v soutěžích festivalů v Cannes, Benátkách a Berlíně.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!