130 let

Greenaway by chtěl točit v Praze

Česko

PRAHA Anglický režisér a scenárista Peter Greenaway chce jeden ze svých budoucích projektů natočit v Praze. Před včerejší premiérou svého nejnovějšího snímku Rembrandtova Noční hlídka uvedl, že se zabývá myšlenkou věnovat ho malíři a grafikovi Oskaru Kokoschkovi, který v Praze tři roky žil. „V Praze jsem byl před dvanácti lety a myslím, že odpovídá mým záměrům,“ řekl Greenaway.

A protože se filmy točí pro mezinárodní publikum, uvažuje, že by hlavní roli svěřil americkému herci Johnu Malkovichovi. „Předpokládám, že bych využil i českých herců. Věřím, že mi Praha má co nabídnout,“ dodal.

Oskar Kokoschka (1886 až 1980) proslul i jako básník, dramatik, režisér a scénograf. Ve své tvorbě spojoval myšlenky secesního dekorativismu, své vyjádření ale nalezl především v expresionismu. Nebezpečný život geniálního umělce Distribuční společnost Artcam označuje Rembrandtovu Noční hlídku za fascinující cestu do světa umění šerosvitu a velkých pláten, ve které se odráží krutost doby a nebezpečný život geniálního umělce. Do kin ji uvede 16. října ve třech kopiích.

Příběh začíná v roce 1642, kdy byl Rembrandt van Rijn (Martin Freeman) už jedním z předních evropských malířů. Všude zuří válka, ale jemu se daří více než dobře. Žena Saskie a jeho agent ho přesvědčí, aby portrétoval skupinu amsterodamských měšťanů, kteří vytvořili jakousi polovojenskou milici. Malíři se to nezamlouvá, ale když odhalí, že se za společenstvím skrývají úklady, vražda a pokrytectví, rozhodne se do obrazu ukrýt pravdu a vykreslí své chlebodárce tak, jak si podle něj zaslouží.

Greenaway je jedním z nejexcentričtějších britských režisérů. Studoval malířství, filmy začal natáčet v roce 1966. Zabývá se filmem a výtvarným uměním v mnoha směrech, včetně snímků experimentálních, knižních ilustrací a příprav výtvarných instalací. Byl i kurátorem výstav a psal pro divadlo i operu. Jeho díla se objevují v soutěžích festivalů v Cannes, Benátkách a Berlíně.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás