Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Greenpeace přelezli plot a u budovy vlády postavili hřbitov

Česko

  10:01aktualizováno  12:17
PRAHA - Aktivisté Greenpeace ve středu ráno přelezli plot Strakovy akademie, kde právě zasedala vláda. Pod jejími okny protestovali proti možnému prolomení těžebních limitů uhlí v severních Čechách.

Do role hrobníka aktivisté obsadili premiéra Nečase. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Po loňském incidentu, kdy aktivisté vylezli ze stejného důvodu na střechu Strakovy akademie, přitom vláda posílila ostrahu objektu.

Ani přítomnost policistů ale dobrovolníky nezastavila. "Když jsme přelézali přes plot, tak byli v zahradě dva nebo tři policisté, takže nebyli schopni té akci účinně zabránit," řekl serveru Lidovky.cz Jan Rovenský z Greenpeace. Aktivisté se do objektu dostali ze zadní strany od Vltavy.

K TÉMATU

Asi tři desítky dobrovolníků ve žlutých bundách se proto dostaly bez problémů pomocí žebříků do zahrad, kde pod okny jednacího sálu vlády bleskově zatloukly do země 78 křížů. "Nesly název obcí, které byly v severních Čechách zlikvidovány kvůli těžbě uhlí. Vytvořili jsme takový malý hřbitov," popsal Rovenský.

"Vydržely tam asi pět minut, než policie dorazila v dostatečné síle, aby je vytrhala a naházela na zem," dodal.  

Policie osm dobrovolníků Greenpeace zadržela, ostatní nechala odejít. "Policisté nejprve odvezli na policejní stanici čtveřici aktivistů, zatímco s dalšími čtyřmi ještě nějakou chvíli hovořila v zahradě. Ale i je poté, každého v jednom autě, postupně odvezli na policejní služebnu do Vlašské ulice," popsal reportér LN.

Premiér hrobařem
Jeden ze zadržených byl v obleku a na hlavě měl nasazenou masku s tváří premiéra Petra Nečase. Akce byla totiž mířená především na něj. "Chtěli jsme pana premiéra upozornit, že by se slušelo dodržovat předvolební sliby, respektovat koaliční smlouvu a programové prohlášení. Ve všech těchto případech ODS, a osobně i premiér Nečas, garantovala, že se limity těžby zachovají. Navzdory tomu ale ODS v posledních týdnech mluví o tom, že by se limity měly zrušit," vysvětlil důvod akce Rovenský.

Kromě křížů přineslo asi 30 aktivistů i transparenty.

Vláda by měla v přístích týdnech dostat na stůl zprávu o přípravě Státní energetické koncepce, kterou připravuje ministr průmyslu a obchodu Martin kocourek (ODS). A podle Greenpeace tento dokument počítá s jedinou variantou - prolomením limitů do pěti let.

"Chtěli jsme vládu už s předstihem varovat, že sliby se mají plnit. A pokud ne, tak na to určitě budeme dál důrazně upozorňovat," uzavřel Rovenský.

Letos v zahradě, loni na střeše

Aktivisté počátkem loňského května vylezli již podruhé za půl roku na střechu úřadu. Dostali se tam z ulice pomocí auta s vysokozdvižnou plošinou. Na střeše protestovali proti modernizaci elektrárny Prunéřov. Do okna tiskového střediska, kde právě pořádal tiskovou konferenci tehdejší předseda vlády Jan Fischer, vyvěsili transparent. Asi po půl hodině je policie přiměla, aby slezli.

Policie následně posílila ostrahu před sídlem vlády dvěma policejními vozy, které od té doby parkují na chodníku před Strakovou akademií v době zasedání kabinetu. Zároveň policie zpřísnila ostrahu, která se rozrostla o pět policistů se speciálním školením ke zvládání podobných incidentů. Během zasedání kabinetu by od té doby také měla být hlídka na střeše úřadu. Některá opatření zmírnil premiér Nečas po nástupu do funkce.

Autoři: , ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat