Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grémium ČSSD chce, aby Vlček vysvětlil půjčky

Česko

PRAHA Sporné půjčky šéfa sněmovny a lídra ČSSD v Olomouckém kraji Miroslava Vlčka zajímají i vedení jeho strany. Politické grémium ČSSD ho včera požádalo, aby do pondělí dodal podklady ke své kauze s dotací a půjčkou, o níž napsala včerejší Mladá fronta Dnes. Novinářům to řekl šéf oddělení PR a marketingu Lidového domu Petr Dimun. Strana se po obdržení podkladů hodlá podle něj věcí dále zabývat a vyjádřit se k ní.

MF Dnes popisuje, jak si Vlček v minulosti půjčoval peníze od svého bývalého asistenta, prostějovského advokáta Zdeňka Klapky. V jednom případě si podle deníku půjčil milion, ovšem peníze šly na účet někoho jiného. O druhou, dvouapůlmilionovou půjčku se spolu soudí. „Je zřejmé a jasné, že jde o soudní spor dvou lidí, kde každá z těchto stran může média využít, případně zneužít k nátlaku na protistranu, k tomu, aby si zvýšila své právní nároky,“ prohlásil Dimun s tím, že se mu Klapka v přítomnosti svědka k podobnému postupu ve čtvrtek přiznal.

Vlček druhý dluh neuznává. Klapka byl jeho dlouholetým známým a ve volebním období 2002 až 2006 pro něj pracoval jako poslanecký asistent. Disponuje smlouvou, podle které měl Vlček peníze vrátit do konce roku 2006. „Dost dobře nechápu, proč tři roky se táhnoucí soudní spor je nyní v zájmu médií, před volbami,“ poznamenal Dimun.

Odmítl tvrzení deníku, že by první z půjček, která podle MF Dnes prošla účtem Dalibora Miky, souvisela s dotací pro rekreační zařízení jeho otce. V něm Vlček s rodinou občas tráví dovolenou. Vlčkova mluvčí Kristýna Landová včera na základě informací z rozpočtového výboru sněmovny sdělila, že dotace pro Mikovu společnost byla schvalována na konci roku 2007 a poskytnuta z rozpočtu na rok 2008. Je tedy podle ní zřejmé, že Vlčkova půjčka z roku 2005 s touto dotací nesouvisí.

Vlček, který s novináři o těchto otázkách odmítá hovořit, má politickému grémiu ČSSD celou věc vysvětlit. „On kontaktuje svého advokáta a připraví k tomu všechny podklady a v pondělí se k celé záležitosti ještě vrátíme a vyjádříme,“ uvedl Dimun.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!