12. června 2012 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gripeny a IPB zlomily Rampulovi vaz. Podívejte se na rozsudek

Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. | foto: Reuters

BRNO Průtahy v kauze gripeny a zdrženlivost v kauze IPB zřejmě stojí za pádem vrchního žalobce Vlastimila Rampuly. Vyplývá to alespoň z rozsudku Nejvyššího správního soudu. Těmto dvěma případům se totiž odůvodnění verdiktu věnuje nejvíce.

Podle senátu spravního soudu Rampula ignoroval nařízení někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Nevyžádal si totiž ani přes její přímý pokyn právní pomoc ve Švédsku. K tomu v rozsáhlém verdiktu vyjadřuje senát mimo jiné takto: "... Nejvyšší státní zastupitelství je oprávněno provádět kontrolu skončených věcí a uložit v případě pochybení opatření k nápravě. Taková opatření jsou pro adresáty těchto opatření bezvýhradně závazná."

V kauze IPB pro změnu vyvíjel nátlak na podřízenou žalobkyni Darju Dunajovou, aby se na místě neodvolávala proti rozsudku. "V rámci dohledu platí, že vedoucí státní zástupce je oprávněn dávat jednotlivým státním zástupcům pokyny k postupu při vyřizování věcí v příslušnosti státního zastupitelství... ... To však neznamená, že pokyny vedoucího státního zástupce, ať už negativní nebo pozitivní povahy, existují v říši absolutna," stojí ve verdiktu správního soudu.

Server Lidovky.cz přináší svým čtenářům celé znění rozsudku Nejvyššího správního soudu v kauze Pospíšil vs. Rampula.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu k případu Rampula
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!