Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gripeny navedly ztracený Boeing

Česko

  16:30
VLAŠIM - Dva stíhací letouny Jas-39 Gripen startovaly z čáslavské letecké základny, aby pomohly letounu Boeing 737 dostat se na německé letiště. Dopravní letoun ztratil radiové spojení s řízením letového provozu v Praze-Ruzyni.

Gripen foto: Reprofoto

Dvě stíhačky pomohly pči ostrém zásahu letounu Boeing 737 německé společnosti Hamburk Airlines letícímu ze Slovenska do Berlína. Gripeny, které jsou kvůli výluce čáslavské základny dočasně v Pardubicích, odstartovaly z tamního letiště v 12:57. Po osmi minutách objevily pohřešované letadlo ve dvanáctikilometrové výšce mezi Moravskou Třebovou a Svitavami. Kontakt s ním se jim podařilo navázat až na nouzové frekvenci.

Pilot německého letounu potvrdil, že je to jediné možné spojení. Vojáci se pak stali prostředníky mezi pilotem německého letadla a dispečery řízení letového provozu. Pilot pokyny dispečerů slyšel, ale kvůli poruše na rádiu jim nemohl odpovědět. Z trasy se neodklonil a stíhačky ho doprovodily až k německým hranicím. Do Pardubic se vrátily v 13:58.

K prvnímu ostrému zásahu odstartovaly gripeny z Čáslavi loni v srpnu. Pomáhaly tehdy tureckému letadlu, které při přeletu nad českým územím ztratilo radiové spojení s kontrolou letového provozu. Dopravní letoun na lince Istanbul - Hamburk stíhačky doprovodily nad Německo, kde jej převzalo tamní letectvo. Signálů k podobným startům od té doby dostali čeští vojenští piloti 11.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.