26. září 2007 13:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gross čelí kvůli akciím trestnímu oznámení

Stanislav Gross | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Gross | foto: Lidové noviny

PRAHA Majetkové poměry mohou Stanislava Grosse opět přivést do velkých problémů. Diskutovaný nákup akcií společnosti Moravia Energo totiž vysloužil expremiérovi trestní oznámení. Podal ho Jiří Jehlička, provozovatel internetových stránek Centrálního registru dlužníků. Podle něj mohl expremiér zneužít informací, které měl jako představitel státu k dispozici.

Gross podle Jehličky nedisponuje tak vysokým kapitálem, aby mohl provést nákup akcií v takovéto hodnotě, a proto je "důvodné podezření, že jde o ryze spekulativní machinaci za účelem skrytého zisku pro třetí osoby".

Majetkové poměry bývalého premiéra začala z vlastní iniciativy prošetřovat i protikorupční policie. Uvedla to mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Veronika Dumková.

K tomu, aby své majetkové poměry vysvětlil, vyzvala Grosse i jeho mateřská strana. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že Gross je sice nyní soukromá osoba a řadový člen ČSSD, ale jako bývalý premiér je i v jeho zájmu nic neskrývat.

Gross před téměř třemi lety opustil premiérský post kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit, kde vzal 1,2 milionu korun na pořízení bytu. Po odchodu z čela vlády i ČSSD se stal advokátním koncipientem. Před dvěma týdny média začala řešit nákup 31 procent akcií společnosti Moravia Energo v hodnotě 300 milionů korun. Tuto částku by jim žádná česká banka ale nepůjčila. Peníze chtějí vysvětlit i sociální demokraté. „Sice platí, že je Gross soukromá osoba, ale přece jen je to bývalý předseda vlády. Pokud se objeví taková informace, měl by být vůči veřejnosti sdílný. Je to v jeho vlastním zájmu, i v zájmu politické kultury u nás,“ míní předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.


 


Další podrobnosti
o majetkových poměrech expremiéra
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku


Lidovky.cz, ČTK