Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gross přiznal, že se při volbě v roce 2003 postavil Zemanovi

Stanislav Gross | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Gross | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Stanislav Gross poprvé přiznal, že si při prezidentské volbě v roce 2003 postavil proti Miloši Zemanovi. V rozhovoru pro lidovky.cz vzpomíná, že řešil otázku loajality. "Správně jsem si vybral svého šéfa (Špidlu)," prohlašuje Gross. V tajném hlasování pak Zeman prohrál s Václavem Klausem a stáhl se z politiky.

Zeman podle Grosse doplatil před prezidentskou volbou na zákulisní praktiky. "Udělal několik chyb i faulů na své nejbližší spolupracovníky. Pro mě byl rozhodující faul, který udělal na Vladimíra Špidlu, když se snažil v rámci vyjednávání své kandidatury na prezidenta dosáhnout toho, aby Vladimír Špidla byl sesazen z čela sociální demokracie i vlády," popisuje Gross.

Bývalý premiér a Špidlův nástupce v čele ČSSD už před třemi lety v LN prozradil, že mu Zeman za podporu při volbě Havlova nástupce na Pražském hradě slíbil, že Špidlu odstraní z čela vlády i ČSSD.

"Vybral jsem si svého šéfa"
"V té době nebyl mým šéfem Miloš Zeman, ale Vladimír Špidla," říká nyní devětatřicetiletý Gross, který se živí advokacií. "A já řešil otázku loajality k tehdejšímu šéfovi nebo jeho předchůdci. A správně jsem si vybral svého šéfa."

Zeman Grossova slova v minulosti už několikrát popřel. Oba bývalí politici se od prezidentské volby, v níž část rozhárané ČSSD nepodpořila vlastního kandidáta, slovně napadají a urážejí.

Stejně jako Zeman, ani Gross zatím neplánuje politický návrat. „Není to tak, že bych usínal s pocitem, že se musím za každou cenu vrátit do politiky. Pochopitelně jsou věci, které mě zajímají, a nenechává mě lhostejným to, co se děje," podotýká.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?