Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gross přiznal, že se při volbě v roce 2003 postavil Zemanovi

Česko

  5:57
PRAHA - Stanislav Gross poprvé přiznal, že si při prezidentské volbě v roce 2003 postavil proti Miloši Zemanovi. V rozhovoru pro lidovky.cz vzpomíná, že řešil otázku loajality. "Správně jsem si vybral svého šéfa (Špidlu)," prohlašuje Gross. V tajném hlasování pak Zeman prohrál s Václavem Klausem a stáhl se z politiky.

Zeman podle Grosse doplatil před prezidentskou volbou na zákulisní praktiky. "Udělal několik chyb i faulů na své nejbližší spolupracovníky. Pro mě byl rozhodující faul, který udělal na Vladimíra Špidlu, když se snažil v rámci vyjednávání své kandidatury na prezidenta dosáhnout toho, aby Vladimír Špidla byl sesazen z čela sociální demokracie i vlády," popisuje Gross.

Bývalý premiér a Špidlův nástupce v čele ČSSD už před třemi lety v LN prozradil, že mu Zeman za podporu při volbě Havlova nástupce na Pražském hradě slíbil, že Špidlu odstraní z čela vlády i ČSSD.

"Vybral jsem si svého šéfa"
"V té době nebyl mým šéfem Miloš Zeman, ale Vladimír Špidla," říká nyní devětatřicetiletý Gross, který se živí advokacií. "A já řešil otázku loajality k tehdejšímu šéfovi nebo jeho předchůdci. A správně jsem si vybral svého šéfa."

Zeman Grossova slova v minulosti už několikrát popřel. Oba bývalí politici se od prezidentské volby, v níž část rozhárané ČSSD nepodpořila vlastního kandidáta, slovně napadají a urážejí.

Stejně jako Zeman, ani Gross zatím neplánuje politický návrat. „Není to tak, že bych usínal s pocitem, že se musím za každou cenu vrátit do politiky. Pochopitelně jsou věci, které mě zajímají, a nenechává mě lhostejným to, co se děje," podotýká.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat