16. dubna 2015 15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Myslím to upřímně i křišťálově čisté peníze. Výroky, jimiž Gross proslul

Září 2000: Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross na tiskové konferenci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Září 2000: Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross na tiskové konferenci... | foto: Robert ZlatohlávekMAFRA

PRAHA Bývalý premiér a exministr Stanislav Gross, který zemřel v noci na čtvrtek ve věku 45 let, pronesl během své politické kariéry, ale i dlouho po ní, několik výroků, které se vryly do povědomí lidí. Asi vůbec nejslavnějším se stal více než deset let starý slogan „Myslím to upřímně“ či původ peněz čistší než křišťál.

„Myslím to upřímně.“

S tímto sloganem šel před několika lety Stanislav Gross do krajských a senátních voleb. Heslo, které před jedenácti lety na billboardech zaplavilo téměř celou republiku, se stalo oblíbeným vtipem, zvlášť kvůli pozdější Grossově aféře s tehdy nejasným původem majetku. Po několika letech se však sám Gross svým slovům zasmál. „Pokud chce vrcholový politik být upřímný (teď používám to své zprofanované slovo), nemůže tvrdit, že dělá jen čisté věci,“ uvedl před premiérou dokumentárního cyklu České televize Expremiéři, který se věnoval právě i postavě Stanislava Grosse.

„Původ je tak křišťálově čistý, že prostě ani křišťál křišťálověji čistší být nemůže.“

Před deseti lety hájil těmito slovy Gross coby ministerský předseda nákup luxusního bytu za 4,2 milionu korun. Grosse aféra nakonec stála jak místo preméra, tak předsedání v ČSSD. 

Stanislav Gross

Někdejší kandidát na strojvedoucího se v 90. letech stal nadějí sociálních demokratů. 

Od roku 1992 byl poslancem, o osm let později ministrem vnitra a ve svých 34 letech se stal nejmladším premiérem v historii ČR. 

Jeho politickou kariéru zastavila aféra kolem pořízení bytu, kvůli které přišel o premiérské křeslo po pouhých osmi měsících ve funkci. Po odchodu z politiky se věnoval advokacii. Gross je prvním porevolučním premiérem, který zemřel.

„Všem vám, kteří jste mi před x lety důvěřovali a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, tak vám se omlouvám.“

Stanislav Gross se v roce 2014 poprvé od jeho odchodu z vrcholné politiky veřejně omluvil kvůli aférám, které ho stály místo v čele vlády i předsednictvu sociální demokracie. V dokumentu Expremiéři se mimo jiné přiznal k tomu, že během svého působení na politickém vrcholu veřejnosti lhal, když mluvil o původu peněz na luxusní byt. 

„Naprostá většina z nich (údajů) byly vymyšlené věci, ale některé měly racionální základ. Třeba kolem mého bytu jsem nemluvil úplně otevřeně.“

Jak po letech Gross přiznal, ne ve všem mluvil otevřeně. Nejasný původ peněz na pořízení bytu na pražském Barrandově, o němž mlžil, nebyl ale jedinou kauzou s ním dodnes spojovanou. V roce 2007 vydělal desítky milionů korun díky obchodu s akciemi společnosti Moravia Energo.

Stanislav Gross se vzhledem k vážné nemoci v posledních letech příliš...
Stanislav Gross po odchodu z politiky před advokátní kanceláří, v níž pracoval.

„Nemůžu říct, že bych byl člověk, který dělal jen dobré věci.“

Jedna z mnoha vět, kterou Gross pronesl v dokumentu z cyklu Expremiéři, a v níž se veřejně přiznal k tomu, že během své politické kariéry pochybil. Celé Grossovo přiznání po letech si připomeňte ZDE: Přijal jsem Krista a omlouvám se všem, které jsem zklamal, vzkázal Gross.

Kondolence

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!