1. října 2007 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Grossovy akcie zaplatili Slováci

Stanislav Gross | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Gross | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Nákup akcií firmy Moravia Energo, které patří bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi, financovala pravděpodobně slovenská finanční a poradenská firma Key Investments o.c.p. Informoval o tom zpravodajský server aktualne.cz.

 Společnost Key Investments o.c.p. drží akcie do té doby, než jí Gross splatí svůj dluh, který činí zhruba 17 milionů korun. Zhruba třetinový podíl společnosti Moravia Energo koupil bývalý předseda vlády od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Společnost Key Investments, která nákup financovala, obchoduje s akciemi a zabývá se finančním poradenstvím.

Stanislav Gross ani zástupci slovenské společnosti se serveru Aktuálně.cz ke společnému obchodu nevyjádřili, výslovně jej ale nepopřeli. "Nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit, protože jsem přijal závazek mlčenlivosti. Jen mohu říci, že to není mé přání neprozradit financující instituci. Ušetřilo by mi to nesmyslné spekulace, že není možné, aby to nějaká instituce profinancovala, a že to tudíž musí být nějaká levárna. Ušetřil bych si tu nenávistnou hysterii," prohlásil Gross.

Tržní hodnotu nakoupených akcií odborníci odhadují na 300 milionů korun, podle Grosse je však jejich hodnota nižší. Většinový vlastník firmy Energo Moravia Tomáš Chrenek veřejně tvrdí, že by se Grosse coby akcionáře rád zbavil. "Kazí to byznys, firma už přišla dvanáct klientů," uvedl. Za akcie je Grossovi ochoten vyplatit dvacet
milionů. Pokud by to expremiér přijal, na obchodu by vydělal zhruba dva miliony. Podle informací serveru chce ale Gross za akcie o desítky miliónů víc.

Gross čelí kvůli nákupu akcií Moravia Energo, která patří mezi nejvýznamnější tuzemské obchodníky s elektřinou, trestnímu oznámení. Podal ho Jiří Jehlička, provozovatel internetových stránek Centrálního registru dlužníků a protikorupční linky. Jehlička se domnívá, že expremiér mohl při nákupu akcií zneužít informace, které měl jako představitel státu k dispozici. K tomu, aby vysvětlil své majetkové poměry, vyzvala Grosse i jeho mateřská strana - ČSSD.

Gross před téměř třemi lety opustil premiérskou funkci kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit, kde vzal 1,2 milionu korun na pořízení bytu. Po odchodu z čela vlády i ČSSD se stal advokátním koncipientem.

Lidovky.cz, ČTK