Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Gruzie pošle na ruské byznysmeny Interpol

Česko

Napětí mezi Moskvou a Tbilisi se zvyšuje. Otevřeně se mluví i o použití síly.

MOSKVA/PRAHA Gruzie hodlá vydat zatykač na ruské byznysmeny, kteří v jejích republikách Abcházie a Jižní Osetie podnikají tak, jako kdyby se nacházeli v Rusku. Patří mezi ně i moskevský starosta a jeden z nejmocnějších mužů v Rusku Jurij Lužkov. Oznámil to ministr Gruzie pro otázky integrace Temur Jakobašvili.

Jakobašvili zdůraznil, že Tbilisi požádá o spolupráci Interpol a vydá na inkriminované osoby mezinárodní zatykač. Ty pak nebudou moci vycestovat do zahraničí, aniž by jim hrozilo zatčení. Gruzínské úřady nyní sestavují seznam těch ruských podnikatelů, kteří investují či hodlají investovat do separatistických republik a nerespektují gruzínské zákony. Řídí se totiž zákony ruskými, jako kdyby Abcházie a Jižní Osetie byly součástí Ruska. Ani Rusové ale včera nezaháleli a pokračovali v útocích, zatím slovních. Předseda horní sněmovny ruského parlamentu Sergej Mironov vyzval k použití síly proti Gruzii v případě, že budou ohrožena práva ruských občanů žijících v této zemi. Problémem je, že za poslední tři roky Moskva vydala 80 procentům Abchazců a Osetinců pasy, a tím je dostala pod svou ochranu.

Napětí mezi Moskvou a Tbilisi se v posledních týdnech stále zvyšuje. Poté, co Gruzie minulý týden obvinila Rusko, že sestřelilo její výzvědný nepilotovaný letoun nad Abcházií, tedy nad výsostným územím Gruzie, začala generalita i diplomaté na obou stranách hovořit o použití síly. Rusko pod záminkou ochrany svých občanů žijících v zahraničí, Gruzie jako odpověď na „agresi Ruska a de facto obsazení části gruzínského území“.

Šestadvacátého dubna gruzínské ministerstvo zahraničí dokonce obvinilo Rusko z dlouhodobé přípravy vojenské operace namířené proti Tbilisi a vyzvalo ruské mírové jednotky k odchodu z obou enkláv. Jenže někteří ruští politici, včetně starosty Moskvy Lužkova, považují Abcházii a Osetii již téměř za součást Ruska. Lužkov se setkal minulý pátek s abchazským prezidentem Jurijem Bagapšem i abchazskými byznysmeny, s nimiž jednal o budoucí spolupráci. Šéf mezinárodního výboru ruského parlamentu Konstantin Kosačov dokonce zpochybnil svrchovanost gruzínských zákonů na území Abcházie i Jižní Osetie, když prohlásil: „Dokud nebude konflikt vyřešen, hovořit o jurisdikci Gruzie v obou územních jednotkách nemá smysl.“

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval minulý týden k veškeré pomoci a obyvatelům Abcházie a Jižní Osetie a k jejich podpoře. Obě gruzínské enklávy vyhlásily v 90. letech jednostranně nezávislost a po krvavých konfliktech s gruzínskou armádou získaly kontrolu nad oběma oblastmi ruské tzv. mírové jednotky, které zde operují dodnes. Gruzie je obviňuje ze zaujatosti a chce je vyměnit za neutrální mezinárodní mírové sbory.

***

Nejmocnější Moskvan

Jednasedmdesátiletý Jurij Lužkov patří k nejvlivnějším a zároveň nejbohatším ruským politikům. Starostou Moskvy je již od roku 1992. Je považován za pragmatika a člověka „blízkého lidu“, dovede také prosazovat své politické zájmy. Jeho zásluhou Moskva sice změnila tvář, přičítá se mu však i rozšíření kriminality a korupce.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN