Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gruzínci slaví. Rusy nepozvali

Česko

Gruzie slaví Den nezávislosti odhalením obřího pomníku hrdinům protiruského odboje. TBILISI/PRAHA Vojenskou přehlídkou a odhalením památníku gruzínským vojákům, kteří zahynuli v dosavadních válkách s Ruskem, slaví Gruzie svůj Den nezávislosti. Pomník nazvaný „Našim hrdinům v boji s Ruskem“ je vysoký 48 metrů a váží přes 260 tun. Má odolat i uragánu a zemětřesení až do síly devíti stupňů Richterovy škály. Stává se nejvyšším monumentem v gruzínské metropoli. Veřejnost i politici ho vnímají jako připomínku posledního ozbrojeného konfliktu o Jižní Osetii, kterou ruská armáda obsadila v létě roku 2008.

Autorem sloupu ze skla a kovu a se jmény 3500 vybraných gruzínských vojáků, kteří zahynuli v bojích za nezávislost Gruzie s Ruskem od roku 1918 až do dneška, je španělský architekt Alberto Domingo Kabo.

Rusy samozřejmě na oslavy nikdo nepozval. Ruské sdělovací prostředky v té souvislosti připomínají, že prezident Michail Saakašvili provokoval i loni, kdy v gruzínské Kutaisi osobně dohlížel na odstřel památníku padlým sovětským vojínům za druhé světové války. Saakašvili vše ještě včera podtrhl tím, že vyjádřil svou přízeň Polákům, když ve městě Batumi slavnostně pojmenoval jednu z ulic po prezidentském páru Kaczynských, kteří zahynuli při letecké katastrofě u ruského Smolensku. „Gruzíni a Poláci, to jsou národy, které se nepodařilo nikomu zlomit,“ prohlásil Saakašvili a připomněl, že Varšava jednoznačně podpořila Tbilisi proti Rusku v boji o Jižní Osetii.

Gruzie demonstruje svou odhodlanost bránit se proti mnohonásobně silnějšímu sousedovi i vojenskou přehlídkou, na které letos pochodují gruzínští vojáci ve zcela nových uniformách. Podle některých gruzínských novinářů totiž staré gruzínské uniformy odvezli jako válečnou trofej ruští vojáci ze skladů v Gori před dvěma lety, kdy město dočasně obsadili.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...