Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grygárek žádal prověřit průtahy vyšetřování, do několika měsíců bude obžalován

Česko

  5:30
PRAHA - Spustila aféru Nagygate, po třech letech spěje kauza někdejšího náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka k rozuzlení. Policie už má dlouho očekávanou právní pomoc ze Švýcarska a obžaloba tak padne v řádu několika měsíců. Podle Grygárka se ale v jeho případě nic neděje více než rok, průtahy chtěl nechat vyšetřit u Nejvyššího státního zastupitelství.

Libor Grygárek (fotografie z roku 2011) foto: Lidové noviny

„Ve vztahu k této části trestního stíhání jsou podle nás podklady dostačující, po švýcarských justičních orgánech už nebudeme nic žádat. Ale vyšetřování ještě neskončilo, stále probíhají úkony. Některé jsou ještě naplánovány,“ řekl serveru Lidovky.cz náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.

Nebude to trvat dlouho

Práce policie podle něj nicméně dospěla do samotného závěru. „Vyšetřování by nemělo trvat dlouho, mělo by skončit do několika měsíců,“ přiblížil Komár. Grygárek čelí stíhání kvůli zneužití pravomoci od prosince 2013. Jako náměstek vrchního státního zástupce měl před Švýcary přikrýt praní špinavých peněz lobbisty Romana Janouška.

Kriminalisté si kvůli tomu během Grygárkova vyšetřování ze Švýcarska vyžádali právní pomoc. Část ji dostali již loni, ale na zbytek museli ještě čekat. Sám Grygárek však od loňska tvrdí, že požadované dokumenty se ho vůbec netýkají. Jeho advokát Tomáš Kaiser naznačuje, že zastupitelství jeho případ uměle brzdí.

Rok se nic neděje

„Už rok tam žádné úkony neběží. Co se týče mého klienta, právní pomoc mají od konce roku 2014. Navrhl sem, aby Nejvyšší státní zastupitelství přezkoumalo jejich postup, že tam rok nic nedělají a rázem nás vyloučili s tím, že to budou končit,“ řekl serveru Lidovky.cz Kaiser.

Někdejší mocný státní zástupce může jít kvůli případu za mříže až na tři roky. Švýcarská policie se na Čechy obrátila s podezřením, že na tamních lobbistových kontech leží dvě miliardy korun z trestné činnosti. Vrchní státní zastupitelství, kde byl Grygárek druhým mužem, jim odpovědělo, že Janoušek je čistý. Grygárek navíc podle obvinění nedal pokyn k prověření podivných transakcí Janouška a podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Janoušek ženu vietnamské národnosti srazil v březnu 2012 na křižovatce ve...

Roman Janoušek

Musí vysvětlit finance

Elitní žalobce musí navíc vysvětlit údajný nesoulad mezi příjmy a výdaji, odposlechy navíc naznačují, že dostával peníze nejen od Janouška, ale také od skupiny kolem dalšího lobbisty Ivo Rittiga.

„Ale kdybych věděl výhledově, že třeba za rok a půl, protože já tu stavbu musím nějak financovat,“ stěžoval si například na odposleších v Janouškově kanceláři, o nichž informoval server Lidovky.cz. (DETAILY ZDE)

„Rittig mu (Grygárkovi) dal bůra, Michal mu poslal dvojku a osobně předal nějaký prachy, asi jedničku a půl,“ znělo podle detektivů na jednání Rittiga a jeho advokáta Davida Michala. Jen do nemovitostí přitom Grygárkova rodina investovala 40 milionů korun. Bývalý žalobce se ale brání, že vedle běžného příjmu vydělal 43 milionů korun pronájmy.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....