Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Guadeloupe vzplál protesty

Česko

Francie ignorovala měsíc trvající nepokoje v zámořském departementu. Situace se vymkla kontrole

POINTE-A-PITRE / PRAHA Hořící auta, všudypřítomné barikády, vydrancované obchody, ozbrojené střety mládeže s policií. To vše přesně vystihuje současnou situaci na ostrově Guadeloupe v Karibském moři, který už několik týdnů ochromuje generální stávka. Důvodem nespokojenosti obyvatelstva je především špatná ekonomická situace. V noci na včerejšek byl navíc při potyčkách zastřelen člen místních odborů.

„Guadeloupe je v plamenech,“ konstatoval Elie Domota, vůdce takzvaného Kolektivu proti vykořisťování (LKP), který stojí v čele protestního hnutí. Zároveň však kvůli stupňujícímu se násilí vyzval vzbouřence ke klidu. „Neohrožujte vlastní život, neohrožujte životy jiných,“ vzkázal včera ráno prostřednictvím RTL.

K výzvě jej inspirovala událost z noci na včerejšek, kdy byl během přestřelky mladých radikálů s policisty zastřelen i 50letý Jacques Bino, který se zrovna vracel ze schůze odborů. Dosud není jasné, kdo přesně muže zasáhl. Během incidentu bylo navíc zraněno několik policistů, kteří přijeli Binovi na pomoc. Vláda touží po klidu Představitelé francouzské vlády už několik dní opakovaně vyzývají k uklidnění nepokojů. „Každý by měl raději najít místo u jednacího stolu než na barikádách,“ řekl včera mluvčí francouzské vlády Luc Chatel na rádiu Europe 1.

Prezident Nicolas Sarkozy se má dnes v Paříži setkat se zástupci Guadeloupu a zámořských území, aby s nimi hledal východiska ze současných problémů. LKP v čele s Domotem francouzské vládě vyčítají, že se ke Guadeloupu chovají jako ke „kolonii“, a nikoli jako k jednomu ze čtyř zámořských departementů. Navíc je uráží dlouhodobý pasivní postoj Francie k ostrovním problémům. „Guadeloupe je (pro ně) jen kolonie, protože ve francouzském departementu by nikdy situaci nenechávali hnít takhle dlouho,“ citovala Domotova slova na adresu francouzské vlády agentura AFP. Atmosféra v posledních dnech zhoustla také na blízkém ostrově Martiniku, který je dalším zámořským regionem Francie. Místní obyvatelé podobně jako na Guadeloupu volají po vyšších platech a snížení cen základního zboží. Většina obchodů, kaváren, bank, škol a úřadů zůstává na obou ostrovech uzavřena. Stávka se dotkla také oblasti cestovního ruchu, který je v oblasti klíčovým zdrojem příjmů. Stávka odkryla rasové rozdíly Podle zpravodajských agentur navíc stávka odkryla na těchto karibských ostrovech stále viditelné rasové a třídní rozdíly. Ostrovní ekonomiku drží v rukou zejména příslušníci bílé menšiny, což jsou převážně potomci kolonizátorů ze 17. a 18. století.

Většinové obyvatelstvo černé pleti jsou potomci afrických otroků. Vůdce opozičních Socialistů Malikh Boutih byl podle agentury AFP šokován tím, jak se příslušníci policie, která je téměř stoprocentně bílá, střetli s černým obyvatelstvem. Konfrontaci přirovnal k nepokojům na pařížských předměstích z roku 2005.

Autor: