Úterý 10. září 2024, svátek má Irma
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gymnazisté skládali zbytečné zkoušky

Česko

  8:29
PRAHA - Děti, které se před dvěma lety dostaly na výběrová šestiletá gymnázia, včera zažily další stres z přijímacích zkoušek. Letos poprvé totiž musely absolvovat testy, které mají prokázat, že zvládnou i další čtyři roky studia. Ukládá to školský zákon a za dva roky by se postupové zkoušky měly týkat i studentů osmiletých gymnázií.

Studenti (ilustrační foto) foto: Hynek Glos, Lidové noviny

O volná místa pro příští školní rok gymnazisté nebojují jen mezi sebou, ale také s částí letošních deváťáků. Celá praxe kolem postupových zkoušek má totiž zajistit, že se víceletá gymnázia nebudou uzavírat a dají šanci i dětem, které nyní končí základní školu.

Většina šestiletých gymnázií však nastavila tak přísná kritéria, že žáci „zvenku“ v podstatě nemají šanci uspět. Například na pražském gymnáziu Na Pražačce uchazeči skládali testy z celkem devíti předmětů. Na olomouckém gymnáziu Čajkovského zase děti čekal test z češtiny, matematiky a španělštiny. Na běžné základní škole se přitom vyučuje pouze angličtina a němčina.

Děti zvenku nemají šanci
„Zkoušky zvládne jen dítě, které se španělštině skutečně věnuje,“ přiznává ředitel této školy Lubomír Sklenář.

Podle Sklenáře se zkoušky letos týkaly 28 dětí a žádné se nepřihlásilo ze základní školy. Volných míst je přitom třicet. „Neříkám, že je to jen formalita,“ říká ředitel. „S tou praxí ale určitě nesouhlasím. Připadá mi to jen jako zbytečné zatěžování. Ty děti v sedmé třídě absolvovaly poměrně náročné zkoušky na šestileté gymnázium a nevím, proč by je teď měl někdo zkoušet znovu,“ kroutí hlavou Sklenář.

Podobně to vidí i ředitelka libereckého gymnázia F. X. Šaldy Irena Přádná: „Nesouhlasím s tím a byla bych určitě pro zrušení,“ sdělila ředitelka. Na této škole dělalo zkoušky na třicet volných míst jednatřicet dětí, z toho pouze dvě se hlásily z deváté třídy. „Zkoušky byly náročné hlavně z německého jazyka, protože u nás se učí dvojjazyčně. Myslím, že děti ,zvenku‘ nebudou na takové úrovni, na jaké jsou naši studenti po těch dvou letech gymnázia,“ říká Přádná.

Postupové zkoušky se nelíbí ani ostatním ředitelům víceletých gymnázií. Proti jsou i studenti, kterým připadá zbytečné skládat dvakrát zkoušky na tutéž školu.

Ministerstvo školství s gymnázii souhlasí a plánuje praxi zrušit. Podle mluvčí úřadu Michaely Taschnerové se už připravuje příslušný materiál. Ministerstvo chce, aby postupové zkoušky studentům odpadly už příští rok.