Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gymnazisté v Litoměřicích stávkují, chtějí odchod ředitelky

Česko

  8:47aktualizováno  10:26
Emotivními výroky a gesty začal školní rok na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích. Před budovou se koná demonstrace proti kritizované ředitelce Evě Bulasové, sešlo se na ní několik stovek lidí.

Učitelé s žáky už ředitelku v minulosti několikrát kritizovali foto: ČTK

Asi dvě desítky učitelů prošly před začátkem demonstrace do budovy školy s psími náhubky na ústech, ředitelka jim novou směrnicí zakázala na demonstraci promluvit. Studenti přirovnávají situaci k roku 1989.

Před školou podle reportérky LN vyrostlo improvizované pódium, na němž se střídají řečníci. mezi nimi i náměstek ústeckého kraje Arne Fišera, který ředitelku školy hájil, čímž si vysloužil pískot demonstrantů. Podle Fišery Bulasovou lze odvolat jen za závažné provinění, k němuž prý nedošlo.

Ředitelka gymnázia Eva Bulasová

Podle ředitelky Evy Bulasové se účastní demonstrace jen hrstka studentů. Některé třídy jsou zcela prázdné a sedí v nich jen jednotliví učitelé, kteří do odpoledních hodin nesmějí opustit budovu. Se studenty prý normálně komunikuje, jenže ti to vidí jasně: "Dokud neodejde ředitelka, nevstoupíme do školy."

Doprava na místě je omezena, na pořádek dohlíží policisté.

O co jde na litoměřickém gymnáziu

Odpůrci ředitelky litoměřického gymnázia protestovali proti jejímu setrvání ve funkci již několikrát. Po dvou demonstracích v Litoměřicích se v červnu vydali i na krajské zastupitelstvo. Na dnešní demonstraci oznámili, že se opět chystají vystoupit na jednání zastupitelstva 7. září.

Situaci na gymnáziu před týdnem řešila znovu rada kraje a potvrdila své rozhodnutí z poloviny června ředitelku neodvolat. Ředitelka Eva Bulasová se podle kritiků zbavovala nepohodlných učitelů, kteří nesouhlasili s jejím stylem vedení školy, především členů odborů.

Zmínění učitelé už ředitelku v minulosti několikrát kritizovali za údajně špatné zacházení s nadačním fondem školy a neprůhledné zaměstnávání nových pracovníků a zadávání zakázek. Kvůli zakázce na rekonstrukci podlahy sportovní haly, kterou získala firma, kde pracuje ředitelčin manžel, navíc podali nespokojení učitelé trestní oznámení.

"Máme podporu napříč všemi věkovými skupinami. Odhadem 200 studentů nešlo ráno do hodin," řekl zástupce protestujících studentů Jakub Sommerschuh, který při svém projevu připomněl, že lavinu změn v roce 1989 strhli také právě studenti. Velká část studentů ale těsně před osmou hodinou do budovy školy zamířila. Desítky studentů podle řečníků přestoupily přes prázdniny na gymnázium do Lovosic. Škole tak ubývají peníze.

Emotivními výroky a gesty začal školní rok na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích

Podle zástupce rodičů Martina Šimsy dnešním dnem vstoupila v platnost nová školní směrnice, která učitelům zakazuje mluvit o situaci na škole s veřejností a především sdělovacími prostředky bez předchozí konzultace s ředitelkou. Nesouhlas s ní vyjádřili učitelé právě příchodem ke škole s psími náhubky na ústech, ředitelka jim prý zakázala před 15:00 opustit školu.

ČTĚTE TAKÉ:

Radní Ústeckého kraje pro školství Petr Jakubec ve středu přes média vyzval vedení města Litoměřic, které rozhodnutí rady kraje v situaci gymnázia dlouhodobě kritizuje, aby si školu převzala. "Pokud si vedení Litoměřic myslí, že je ta škola řízena špatně, mají možnost si ji nechat převést na sebe," okomentoval kritiku Jakubec.

Demonstrující se na protest vybavili transparenty

Starosta města Ladislav Chlupáč  řekl, že takový proces by byl byrokraticky velmi náročný a trval by podle odhadů nejméně jeden rok. Navíc by mohl být problém, že peníze z ministerstva školství rozděluje právě kraj.

Litoměřické zastupitelstvo je pro odvolání ředitelky, je to podle nich jediné východisko. 

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat