Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gymnazisté v Litoměřicích stávkují, chtějí odchod ředitelky

Učitelé s žáky už ředitelku v minulosti několikrát kritizovali | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Učitelé s žáky už ředitelku v minulosti několikrát kritizovali | foto: ČTK

Emotivními výroky a gesty začal školní rok na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích. Před budovou se koná demonstrace proti kritizované ředitelce Evě Bulasové, sešlo se na ní několik stovek lidí.

Asi dvě desítky učitelů prošly před začátkem demonstrace do budovy školy s psími náhubky na ústech, ředitelka jim novou směrnicí zakázala na demonstraci promluvit. Studenti přirovnávají situaci k roku 1989.

Před školou podle reportérky LN vyrostlo improvizované pódium, na němž se střídají řečníci. mezi nimi i náměstek ústeckého kraje Arne Fišera, který ředitelku školy hájil, čímž si vysloužil pískot demonstrantů. Podle Fišery Bulasovou lze odvolat jen za závažné provinění, k němuž prý nedošlo.

Ředitelka gymnázia Eva Bulasová

Ředitelka gymnázia Eva Bulasová

Podle ředitelky Evy Bulasové se účastní demonstrace jen hrstka studentů. Některé třídy jsou zcela prázdné a sedí v nich jen jednotliví učitelé, kteří do odpoledních hodin nesmějí opustit budovu. Se studenty prý normálně komunikuje, jenže ti to vidí jasně: "Dokud neodejde ředitelka, nevstoupíme do školy."

Doprava na místě je omezena, na pořádek dohlíží policisté.

O co jde na litoměřickém gymnáziu

Odpůrci ředitelky litoměřického gymnázia protestovali proti jejímu setrvání ve funkci již několikrát. Po dvou demonstracích v Litoměřicích se v červnu vydali i na krajské zastupitelstvo. Na dnešní demonstraci oznámili, že se opět chystají vystoupit na jednání zastupitelstva 7. září.

Situaci na gymnáziu před týdnem řešila znovu rada kraje a potvrdila své rozhodnutí z poloviny června ředitelku neodvolat. Ředitelka Eva Bulasová se podle kritiků zbavovala nepohodlných učitelů, kteří nesouhlasili s jejím stylem vedení školy, především členů odborů.

Zmínění učitelé už ředitelku v minulosti několikrát kritizovali za údajně špatné zacházení s nadačním fondem školy a neprůhledné zaměstnávání nových pracovníků a zadávání zakázek. Kvůli zakázce na rekonstrukci podlahy sportovní haly, kterou získala firma, kde pracuje ředitelčin manžel, navíc podali nespokojení učitelé trestní oznámení.

"Máme podporu napříč všemi věkovými skupinami. Odhadem 200 studentů nešlo ráno do hodin," řekl zástupce protestujících studentů Jakub Sommerschuh, který při svém projevu připomněl, že lavinu změn v roce 1989 strhli také právě studenti. Velká část studentů ale těsně před osmou hodinou do budovy školy zamířila. Desítky studentů podle řečníků přestoupily přes prázdniny na gymnázium do Lovosic. Škole tak ubývají peníze.

Emotivními výroky a gesty začal školní rok na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích

Emotivními výroky a gesty začal školní rok na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích

Podle zástupce rodičů Martina Šimsy dnešním dnem vstoupila v platnost nová školní směrnice, která učitelům zakazuje mluvit o situaci na škole s veřejností a především sdělovacími prostředky bez předchozí konzultace s ředitelkou. Nesouhlas s ní vyjádřili učitelé právě příchodem ke škole s psími náhubky na ústech, ředitelka jim prý zakázala před 15:00 opustit školu.

ČTĚTE TAKÉ:


Radní Ústeckého kraje pro školství Petr Jakubec ve středu přes média vyzval vedení města Litoměřic, které rozhodnutí rady kraje v situaci gymnázia dlouhodobě kritizuje, aby si školu převzala. "Pokud si vedení Litoměřic myslí, že je ta škola řízena špatně, mají možnost si ji nechat převést na sebe," okomentoval kritiku Jakubec.

Demonstrující se na protest vybavili transparenty

Demonstrující se na protest vybavili transparenty

Starosta města Ladislav Chlupáč  řekl, že takový proces by byl byrokraticky velmi náročný a trval by podle odhadů nejméně jeden rok. Navíc by mohl být problém, že peníze z ministerstva školství rozděluje právě kraj.

Litoměřické zastupitelstvo je pro odvolání ředitelky, je to podle nich jediné východisko. 

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Učitelé s žáky už ředitelku v minulosti několikrát kritizovali | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Učitelé s žáky už ředitelku v minulosti několikrát kritizovali | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Učitelé s žáky už ředitelku v minulosti několikrát kritizovali | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...