Spásu v nich vidí i kraje jakožto zřizovatelé, upínají se k nim i rodiče letošních osmáků, které už rok dopředu děsí vidina dalšího přijímačkového pekla.
Masivní zřizování lyceí bude prvním krokem k přeměně českého středního školství. „Jasně se ukazuje, že poroste poptávka po všeobecném vzdělávání. Vždyť je to logické i vzhledem k tomu, jak se mění životní styl a strategie pro trh práce,“ řekl serveru Lidovky.cz ministr školství Bek s tím, že lycejní studijní programy se ukazují jako dobrá cesta, která spojuje všeobecné vzdělání s profesním profilem.
Lyceum: základ života, nebo záchrana pro ty, kteří narazí v boji o přijetí na gymnázium? |
Politický záměr zřídit nová lycea, zejména ta technická, může do určité míry zbrzdit nedostatek učitelů. Podle Radko Sáblíka, ředitele Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia je problematické sehnat učitele matematiky, fyziky a chemie, „To je ale evergreen, tito pedagogové nebudou chybět jen pro lycea, ale i pro gymnázia a jiné střední školy,“ řekl. Obtížně se podle něj hledají i učitelé IT. „Ředitelům nezbude nic jiného, než zaměstnávat důchodce nebo jít mojí cestou a zaměstnávat své absolventy,“ dodal. Naopak učitelů humanitních předmětů a jazyků je prý dostatek.