9. února 2012 18:59, aktualizováno  23:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cena za znásilnění? Soud dal gynekologovi 'pokutu' 100 tisíc

Gynekolog Miroslav Grund, který ve své ordinaci znásilnil pacientku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gynekolog Miroslav Grund, který ve své ordinaci znásilnil pacientku. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Gynekolog z Mostu musí znásilněné pacientce vyplatit 100.000 korun. Odškodné jí přiznal v prosinci loňského roku v civilním řízení ústecký krajský soud, informovala Liga lidských práv.

Muži od ledna loňského roku plyne tříletá podmínka a zákaz provozování gynekologické praxe, podal ale dovolání k Nejvyššímu soudu.

Dnes dvaadvacetiletou romskou dívku podle rozsudku jedenašedesátiletý Miroslav Grund znásilnil v jeho mostecké ordinaci v červnu 2009. Žena požadovala odškodnění nejen za znásilnění, ale také za to, že lékař ji u soudu popisoval jako promiskuitní rizikovou pacientku, která prý trpěla pohlavními chorobami.

Informace o ní také sdělil své dceři, novinářce, takže případ bez vědomí pacientky zveřejnila média. Podle prosincového rozsudku krajského soudu ale dívka v době trestního řízení s médii později sama komunikovala.

Využil bezbrannosti, nemohla to čekat

"Tento případ povzbuzuje oběti podobných činů, aby se nebály a protiprávní jednání ihned oznámily na policii, i když nemají žádné důkazy v ruce," řekla právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliotová, která ženu zastupovala v trestním řízení.

Okresní soud v Mostě původně kvalifikoval čin jako poškození cizích práv a lékaře v květnu 2010 odsoudil k osmnáctiměsíčnímu zákazu činnosti a zaplacení pokuty 50.000 korun. Podle ústeckého soudu Grund během vyšetření pacientky minimálně jednou zasunul penis do její pochvy. Žena poté utekla.

PSALI JSME:

Předseda senátu při čtení rozsudku uvedl, že lékař využil ženiny bezbrannosti, protože během vyšetření nemohla vědět, k čemu se lékař chystá.

Grund svoji vinu během celého procesu popíral, jeho advokát se snažil prokázat jeho nevinu. Zpochybňoval třeba testy DNA. Grund se k rozsudku nechtěl příliš vyjadřovat, označil ho pouze za hrozný.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!