O zabrání areálu rozhodl v lednu Obvodní soud pro Prahu 2. Podle odvolacího senátu dospěl ke správnému závěru.
„Jednalo se totiž o věc získanou trestným činem, nabytou jinak než převodem, konkrétně v dražbě provedené způsobem a za okolností naplňujících znaky určitého trestného činu, a to trestného činu poškození věřitele a trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ uvedl Wenig.
Odvolací soud pouze změnil důvody na základě kterých pozemky zabral. Senát využil paragrafu, který umožňuje zabrání věci, která je výnosem z trestné činnosti pachateli, kterého nelze stíhat nebo odsoudit. Fabinger sice čelil trestnímu stíhání, bylo ale kvůli promlčení zastaveno.
Nemovitost byla podle tvrzení obžaloby obstavená policií a měla připadnout poškozeným klientům vytunelovaného H-Systemu. Pozemky byly vydraženy za 29 milionů korun, podle odhadů však byla hodnota areálu více než 60 milionů korun.
Podle informací z obce z počátku roku byla dosud část rekreačního areálu pronajatá, ale větší část nikdo nevyužíval. Zejména hlavní budova je ve špatném stavu. Soudy případ řeší od roku 2018. Věc posuzoval několikrát prvoinstanční i odvolací soud, kauza se dostala i k Nejvyššímu soudu.
Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetku soudy poslaly na 12 let do vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.
Podle dřívějšího vyjádření prvoinstanční soudkyně výnos z prodeje areálu ale lidem, kteří přišli o peníze v kauze H-System, nepřipadne. Soudkyně uvedla, že to neumožňuje současná právní úprava, protože v této věci poškozeni nejsou.