Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hackeři se mstí za WikiLeaks

Česko

Kvůli WikiLeaks zuří tichá válka. Vedou ji na internetu dva tábory hackerů a berou ji velmi vážně. Kvůli WikiLeaks už spadl web švýcarské banky nebo společnosti MasterCard.

WikiLeaks dál hýbou světem - Na internetu kvůli serveru zuří válka, stále se objevují nové informace

NEW YORK / PRAHA Když se švýcarská banka PostFinance v pondělí rozhodla zablokovat účet duchovního otce webu WikiLeaks Juliana Assange a snažila se to vysvětlit tím, že prý „lhal o místě svého trvalého pobytu“, netušila, že se stane terčem bleskové odvety neviditelné armády. Zhruba 250 lidí začalo okamžitě na jednom z milionů chatů na internetu rozebírat způsob, jak co nejrychleji „shodit“ její webovou stránku.

„Shodíme jim homepage, ne celý systém. I to pro ně bude rána,“ napsal uživatel, který si říká Lalala. Další mu na to odpověděl: „Shodíme i jejich podstránky, ať to stojí za to...“ Zatímco diskutovali, ostatní pracovali a za pár minut bylo hotovo - stránka přestala fungovat.

Okolnosti útoku popsal zpravodaj amerického online deníku The Daily Beast, který se díky svým kontaktům dostal aspoň virtuálně mezi pachatele útoku. Komunita hackerů si říká „Operation: Payback“ a má už za sebou víc takových akcí - letos například zaútočili proti americkému úřadu pro ochranu autorských práv. Ostatně ani v kauze WikiLeaks nešlo jen o banku PostFinance; terčem hackerů se staly i stránky švédské prokuratury nebo poskytovatelů kreditních karet Visa a MasterCard, kteří WikiLeaks znemožnili přijímat platby od dárců a přispěvatelů.

Ne vždycky to ale hackeři mají snadné. K svému překvapení narazili hned několikrát na „zeď“, kterou proti nim během útoků obrazně řečeno vztyčila druhá strana. A tu prý nemohl vystavět nikdo jiný než také hacker. „Nepřítel“ o sobě dal vědět i po útoku na banku PostFinance, když nečekaně shodil web, na kterém komunita Operation: Payback operuje. „Je možné, aby se web www.anonops.net stal terčem útoku americké vlády?“ spekulovalo se později na sociální síti Twitter.

Nečekaně sofistikovaný odpor hackery zarazil tak, že se do „války“ opřeli naplno. Stránky www.anonops.net znovu fungují a uvádí je citát amerického esejisty a aktivisty Johna Perryho Barlowa, který je zároveň výzvou k boji: „Začala první skutečná informační válka. Bitevním polem jsou stránky WikiLeaks. A vy jste vojáci.“ Jedním z těch, co stojí na druhé straně, je hacker, který si říká The Jester a sám sebe označuje za patriota. V minulosti byly jeho terči například stránky teroristických sítí. „Jester je buď fašoun, nebo má totálně vymytý mozek vládní propagandou,“ řekl o něm jeden z hackerů, kteří brání WikiLeaks.

Tábor Assangeových přívrženců z řad hackerů lze rozdělit na dvě skupiny - jedna tvoří tzv. „zrcadla“, tj. kopie stránek WikiLeaks, které se umisťují na nejrůznější adresy pro případ, že by je útočníci začali systematicky vyhledávat a likvidovat. Druhá skupina jsou pak „vojáci“; to jsou ti, kteří útočí na weby „nepřátel“, jako byla už zmiňovaná švýcarská banka nebo švédská prokuratura, která na Assange vydala zatykač. Vojáci používají speciální softwarové aplikace, které vyvinuli v uplynulých letech během vleklé internetové „války“ s americkou scientologickou církví (ta se od roku 1994 snaží tvrdě potlačit veškerou kritiku namířenou vůči ní, pozn. red.).

Co se jejich protivníků týče, většinu z nich zřejmě zaměstnává americká vláda. Tvrdí to nejen aktivisté, ale i experti jako Emmanuel Goldstein, šéfredaktor časopisu 2600: The Hacker Quarterly, který v té souvislosti připomněl první větší válku hackerů, k níž došlo loni mezi Číňany a Američany. „Byli jsme tehdy doslova zaplaveni emaily od hackerů-patriotů, ale podle mě byla drtivá většina z nich zaměstnaná na ministerstvu obrany,“ řekl Goldstein.

***

OPERATION PAYBACK

* Skupina hackerů volně sdružených na internetu, která za poslední rok podnikla hned několik útoků namířených hlavně proti organizacím dohlížejícím na dodržování autorských práv.

Hackeři dbají na anonymitu, přesto existuje několik snímků, na kterých jim tváře zakrývá maska z filmu „V jako vendeta“ nebo maska Guye Fawkese, který se 5. listopadu 1605 neúspěšně pokusil o koordinovaný atentát na britského krále a parlament.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...