Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hackeři zaútočili na tři soukromé polikliniky v centru Prahy, lékaři nemají přístup do databází

Česko

  15:57aktualizováno  17:26
Praha - Hackeři zaútočili na tři soukromé polikliniky v centru Prahy, uvedl server Deníku N. Poliklinikám v Legerově, Kartouzské a Myslíkově ulici nefunguje podle serveru e-mailová pošta ani objednávkový systém a lékaři přišli o přístup do databází laboratoří. Internetový útok na společnost Poliklinika IPP potvrdila její jednatelka a také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Zmíněné tři polikliniky pod společnost Poliklinika IPP spadají. „Je to tak, ale nechci se k tomu více vyjadřovat. Celá událost se nyní vyšetřuje a nechci ohrozit dění kolem,“ potvrdila útok jednatelka Polikliniky IPP Lenka Šmídová. Zda pachatelé požadují peníze, nechtěla komentovat. „To nejde přese mne. Nade mnou je majitel společnosti, takže toto nešlo přese mne,“ řekla.

Hackeři v Česku napadli asi 500 poštovních serverů, patříme k nejvíce postiženým zemím

„V tuhle chvíli mohu potvrdit, že jsme přijali hlášení incidentu v tomto zdravotnickém zařízení a v současnosti se jím zabýváme. Víc to nebudeme komentovat,“ uvedl mluvčí NÚKIB Jiří Táborský. Deník N píše, že podle jeho informací útok nesouvisí se zranitelností poštovních serverů Microsoft Exchange, kterou nedávno hackeři využili k napadení pražského magistrátu nebo ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle odborníka na zabezpečení serverů ze společnosti CNS Tomáše Symona jsou velkou hrozbou podvodné maily, které se vydávají za nejrůznější výzvy od důležitých úřadů či institucí. Obsahují v sobě však viry, které mohou poškodit nebo zašifrovat data v počítači. Je proto nutné zkontrolovat, z jaké adresy e-mail přišel, detailně je možné skutečnou adresu vyčíst ve vlastnostech e-mailu, kde je také vidět server, který poštu odeslal. „Dále je nutné věnovat pozornost čtení e-mailu, zda je gramaticky správný a nevykazuje text automatického překladače,“ sdělil Symon.

Systém veřejné správy napadli hackeři. Kyberútoku čelily pražský magistrát i ministerstvo práce

Pokud e-mail obsahuje odkazy na stránky, které požadují vložení jména a hesla například k nějakému platebnímu portálu, je potřeba si ověřit, že jde o důvěryhodný odkaz. Doména musí přesně odpovídat skutečné doméně organizace, která mail odeslala. „Také je důležité neklikat na výherní tlačítka a podobné podezřelé a výrazné prvky v e-mailu,“ dodal Symon.

Kybernetických útoků na zdravotnická zařízení podle informací bezpečnostních firem přibývá. V Česku loni hackeři zaútočili například na nemocnici v Benešově, ostravskou a olomouckou fakultní nemocnici nebo Karlovarskou krajskou nemocnici. Na začátku letošního roku napadení přes internet čelila jedna menší tuzemská nemocnice. Loňský průzkum ministerstva zdravotnictví mezi více než 160 nemocnicemi v Česku zjistil, že do kybernetické bezpečnosti by potřebovaly do roku 2023 investovat více než čtyři miliardy korun.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat