16. listopadu 2012 15:33, aktualizováno  16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hackeři získali databázi exekutorské komory. Data dali na internet

Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum. | foto: Shutterstock

PRAHA Hackeři získali databázi z webu exekutorské komory. Soubor s daty ze serveru lze stáhnout na internetu. Hackerská skupina Czechurity na svém webu uvedla, že zabavili databázi, neboť exekutoři zabavují majetek občanům. Web komory byl na krátkou dobu po oznámení útoku mimo provoz.

Exekutorská komora v reakci uvedla, že nebyly odcizeny žádné osobní údaje účastníků exekučních řízení. Organizace podá trestní oznámení na neznámého pachatele, uvedla mluvčí komory Petra Báčová.

"Jelikož exekutoři neprávem zabavují majetek nevinným občanům, rozhodli jsme se zabavit jejich databázi, kterou si můžete volně stáhnout," uvedla hackerská skupina. Na facebookovém profilu české odnože hnutí Anonymous se informace o napadení webu komory objevila asi v 15:00.

Špatný terč

"Rádi bychom v této souvislosti upozornili na to, že Exekutorská komora není vhodně vybraným terčem, jelikož se nezabývá vymáháním dluhů. Naopak je jedním z dohledových orgánů nad činností soudních exekutorů," uvedla Báčová. "Exekutorská komora ČR nastalou situaci intenzivně řeší a podává trestní oznámení na neznámého pachatele," dodala mluvčí.

Útok hackerů se podle ní dotkl jen administrativních dat. "Žádné informace související s konkrétními exekučními řízeními nebo s osobními údaji třetích osob či účastníků řízení odcizeny nebyly, neboť na těchto stránkách evidovány nejsou," vysvětlila Báčová.

Textový soubor s databází obsahuje data umístěná na serveru exekutorské komory. Jsou zde uvedeny kontakty na exekutory s adresami jejich kanceláří.

Data jsou volně přístupná i na webu. Databáze obsahuje i články z internetové stránky a další obsah webu.

Internetový aktivismus

Hackeři se prostřednictvím svých útoků často vyjadřují k aktuálním společenským a politickým kauzám. Internetový aktivismus zaznamenal v ČR zvýšený zájem médií v době schvalování kontroverzní mezinárodní smlouvy ACTA, která měla podle svých kritiků výrazně omezit svobodu internetu.

Hackeři tehdy napadli například web úřadu vlády.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!