Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hackeři způsobili chaos v emisích

BRUSEL/PRAHA Útok hackerů ochromil obchod s emisními povolenkami v téměř celé Evropě. Takový rozsah dosud nemá obdoby. Hackeři se údajně zmocnili takzvaných „zelených certifikátů“, které potvrzují, že elektřina dodávaná do sítě pochází z obnovitelných zdrojů.

Podle informací německého listu Financial Times Deutschland vyřadil útok, který se odehrál minulý týden ve čtvrtek, zhruba polovinu všech evropských registrů s certifikáty a odborníci stále zkoumají rozsah škod.

Operátor trhu s energiemi (OTE), který v Česku spravuje tento registr se „zelenými certifikáty“, potvrdil, že má od minulého čtvrtka podezření, že se někdo pokusil získat přístupové kódy k Rejstříku obchodování s emisními povolenkami. V tomto rejstříku jsou účty držitelů povolenek a jsou zde také transakce s povolenkami. „OTE provoz rejstříku kvůli podezření dočasně odstavil, informoval o tom uživatele rejstříku i ministerstvo průmyslu a obchodu a neprodleně zahájil kontrolu zabezpečení přístupu do rejstříku,“ sdělil tiskový mluvčí MPO Pavel Vlček. Dnes se má rejstřík opět otevřít, a jeho uživatelé si tak budou moci zkontrolovat své účty a transakce.

Zatím tak není jasné, jaké škody hackeři svým útokem v tuzemsku napáchali. Například Německo odhaduje, že tamní škody se pohybují okolo tří milionů eur (zhruba 78 milionů korun).

Pokračování na straně 16

Dokončení ze strany 13

Podvodníci svůj trik provedli tak, že se pokusili prostřednictvím falešných e-mailů vyzvat firmy, aby následovaly link na další internetovou stránku. Ta se pak „tvářila“ jako stránka systému s povolenkami a po nachytaných firmách požadovala, aby uvedly své přístupové kódy a hesla do tohoto systému. Ironie útoku přitom spočívá v tom, že falešné e-maily vylákaly firmy pod záminkou, že se musí nově registrovat kvůli riziku hackerského útoku.

Jakmile podvodníci data k emisním povolenkám získali, převedli je na konta v Dánsku a ve Velké Británii. Odtud je rychle prodali dál. Noví kupci povolenek přitom zřejmě nemají ani ponětí o tom, že tato práva pochází z nelegálních zdrojů, vysvětluje Financial Times Deutschland.

Zjistit rozsah škod bude podle odborníků velice složité. Emisní povolenky sice mají zvláštní čísla, ale kvůli přesunu mezi několika zeměmi bude zřejmě těžké dohledat jejich původ. „Byla to celosvětová akce,“ řekl šéf německého Úřadu pro obchod s emisemi Hans-Jürgen Nantke. Útok hackerů se měl dotknout firem zřejmě ve všech zemích Evropské unie. Podle zpráv v některých médiích měly být navíc útokem zasaženy i Austrálie, Japonsko, Norsko a Nový Zéland.

Útok zároveň vyvolal vlnu kritiky. Její stoupenci požadují zpřísnění bezpečnostních pravidel obchodu s emisními povolenkami.

Autor: