Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Advokát hackera Nikulina hledá pomoc u Trumpa. Odkazuje se na Jana Husa

Hackerův advokát doufá, že by Nikulinovi mohl pomoci vliv amerického prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hackerův advokát doufá, že by Nikulinovi mohl pomoci vliv amerického prezidenta. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Za přísných bezpečnostních opatření a mimořádného zájmu světových médií koncem května Městský soud v Praze rozhodoval o přípustnosti vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina. Z krádeží přes internet ho viní americká i ruská justice a soud rozhodl, že je přípustné vydat jej do obou zemí.

Jen pár dní před startem procesu Nikulinovi právníci vytáhli trumf. Napsali dopis Donaldu Trumpovi, v němž ho upozorňují na podivné praktiky amerických tajných služeb, s nimiž sám americký prezident vede již řadu týdnů otevřenou válku.

Právníci vsadili na emotivní notu protkanou historickými paralelami. „Nikulin dal přednost pravdě před bohatstvím, které mu slibovali. Je mu pouhých 29 let. Má jen jeden život a naději na spravedlnost,“ napsal ruský advokát Vladimir Makajev v dopise, jehož kopii LN získaly. Odeslal ho přes webový formulář Bílého domu ve čtvrtek 25. května.

Nikulin podle obhájců tvrdí, že se stal obětí vnitroamerických sporů. Zástupce FBI ho prý nutil, ať se přizná, že byl najat, aby pomohl Trumpovi očernit politické soupeře před prezidentskými volbami. Za to mu údajně FBI slibovala příjemný život v USA.

„Jeffrey Miller (zvláštní agent FBI, který Nikulinův případ vyšetřoval – pozn. red.) navrhl Nikulinovi, aby dobrovolně souhlasil s vydáním do USA a tam poskytl sdělovacím prostředkům informace o vaší předvolební kampani. Současně se měl přiznat k tomu, že provedl hackerský útok na servery Demokratické strany,“ uvádí se v dopise.

Za falešné svědectví údajně Nikulin dostal slib zastavení trestního stíhání, peněz a amerického občanství. A pokud prý na nabídku nekývne, americký soud ho pošle na 35 let za mříže.

V dokumentech, na nichž obvinění Nikulina stojí a o nichž LN již informovaly, žádná zmínka o politice či napadení Demokratické strany není. Sedmnáctistránkové svědectví agenta FBI Millera naopak zevrubně popisuje, jak Nikulin nezákonně vnikl do vnitřních sítí společností LinkedIn, Dropbox a Formpsi, čímž jim způsobil škodu přes 120 milionů korun.

Došlo i na Husa

Hned v úvodu dopisu Trumpovi se advokát rozepsal o legendě o Georgi Washingtonovi. Podle ní první prezident USA porazil v dětství otcovu višeň. K činu se ale přiznal, za což ho rodič pochválil. „Tento ovocný strom se stal symbolem pravdy, který pozitivně ovlivnil celý jeho život. Vaše první kroky ve funkci prezidenta USA potvrzují, že i vy stojíte pod tímto metaforickým višňovým stromem pravdy,“ napsal Trumpovi Makajev. V závěru dopisu ho pak vyzval k hledání pravdy v duchu českého teologa a reformátora Jana Husa.

Makajev zmiňuje i vystoupení demokratického kongresmana Ala Greena, který v půlce května vyzval k ústavní žalobě proti prezidentovi, kvůli níž by Trump mohl přijít o úřad. Green ho kritizoval za náhlé odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho. Stalo se tak po té, co měl údajně prezident Comeyho tlačit, aby nepokračoval ve vyšetřování Trumpova bývalého bezpečnostního poradce, jenž měl být hlavní spojkou mezi prezidentovým týmem a Ruskem.

Žádnou politiku soud nenašel

Dnešní jednání o vydání se koná v pankrácké věznici, do jednací síně smí jen velmi omezený počet novinářů, převážně zahraničních.

Už loni v listopadu Vrchní soud v Praze nepřímo rozhodoval, zda má Nikulinova kauza politické pozadí. Odmítl to. „Neoprávněné proniknutí do cizího počítačového systému nijak politické povahy není a úvahy o tom, že jde o americkou odplatu za případ Snowden, jsou jednak nepodloženou spekulací, jednak i kdyby o tom bylo možno uvažovat, nic to na nepolitické povaze trestného činu nemění,“ uvedl soudce Karel Šemík, o jehož verdiktu psal iRozhlas.

Právě jako odvetu příběh podávají Nikulinovi obhájci. Je to podle nich proto, že Rusko odmítlo do USA vydat Edwarda Snowdena, jenž upozornil na masivní sledování počítačových systémů americkými tajnými službami.

Dopis adresovaný Trumpovi

K rukám
Prezidenta Spojených států Amerických
Donalda Trumpa

Od advokáta
Makejeva Vladimíra Valentinoviče
Moskva, Rusko

Vážený pane prezidente!

Součástí americké literatury (Mark Twain) je i příběh ze života velkého prezidenta USA George Washingtona. Ten v dětství porazil sekyrou višni a přiznal se k tomu otci.

Od té doby se tento ovocný strom stal symbolem pravdy, který pozitivně ovlivnil celý jeho život.

Vaše první kroky ve funkci prezidenta USA potvrzují, že i vy stojíte pod tímto metaforickým višňovým stromem pravdy.

Před několika dny vás kongresman Green obvinil z maření spravedlnosti a zákonnosti, aniž by přednesl konkrétní důkazy. S jakým cílem?

V říjnu 2016 byl v Praze zadržen ruský turista Jevgenij Nikulin, který byl následně absurdně obviněn z účasti na hackerských útocích na webové stránky třech amerických firem. Absurdnost obvinění bije do očí. To ostatně potvrdily i expertizy, vypracované českými odborníky – profesionálními znalci v oboru internetové kriminality.

Jevgenij Nikulin písemně oznámil, že ho z pražské věznice odvezli agenti tajných služeb, mezi nimiž byl i zvláštní agent FBI Jeffrey S. Miller (informace pochází z protokolu tajných služeb ze dne 7. 2. 2017).

Miller navrhl Nikulinovi, aby dobrovolně souhlasil s vydáním do USA a tam poskytl sdělovacím prostředkům informace o Vaší předvolební kampani. Současně se měl přiznat k tomu, že provedl hackerský útok na servery Demokratické strany.

Za toto falešné svědectví mu bylo přislíbeno zastavení trestního stíhání, peněžní odměna a americké státní občanství. V případě, že by na tyto podmínky nepřistoupil, měl být údajně vydán do USA proti své vůli a bude odsouzen k trestu 35 let vězení.

Je očividné, že podobné přísliby jsou projevem neúcty k nezávislému pražskému soudu, který má právo přijímat zákonná a spravedlivá rozhodnutí.

Pane prezidente!

Český kněz Jan Hus, který byl v roce 1415 odsouzen ke smrti na hranici, před tím, než byl zapálili oheň, prohlásil: „Pravda vítězí. Každý křesťan musí hledat pravdu, i kdyby pro ni riskoval majetek, klid a vlastní život“.

Jevgenij Nikulin dal přednost pravdě před bohatstvím, které mu slibovali. Je mu teprve pouhých 29 let. Má jen jeden jediný život a naději na spravedlnost.

S úctou

Advokát

VLADIMÍR MAKEJEV

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...