Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: ‚Co děláte s tím koštětem?‘ Hon na smrtelně jedovatou mambu skončil hádkou mezi experty

ŘÍJNA: Počátkem měsíce unikla v pražských Hlubočepích smrtelně jedovatá mamba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ŘÍJNA: Počátkem měsíce unikla v pražských Hlubočepích smrtelně jedovatá mamba... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V pátek večer skončil hon na smrtelně jedovatou mambu zelenou, která několik dní předtím uprchla z rodinného domu v pražských Hlupočepích. Samotný odchyt vyvolal ale spor herpetologa a chovatele pražské zoo, kteří se odchytu účastnili. Chovatel Jan Masopust se napřed pokoušel hada chytit koštětem, tím ho mohl podle herpetologa Tomáše Bublíka dost poškodit. Proti nařčení se následně ohradil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Samotný odchyt do speciálního faunaboxu provedl herpetolog a chovatel jedovatých hadů Tomáš Bublík. „Určitě je vystresovaný, nevypadá úplně dobře, je hodně hubený. Možná je trochu moc vystresovaný tím neodborným pokusem o odchyt, který proběhl předtím, než jsem dorazil na místo,“ okomentoval odchyt hada v pátečním rozhovoru podle serveru iDnes.cz Bublík. 

„Byl tam nějaký člověk, který se ho pokoušel nějakým způsobem zmanipulovat neodborně koštětem a spíš ho mohl dost poškodit,“ doplnil.

Hada zřejmě vylákalo z úkrytu teplé počasí.
Jed mamby zelené dokáže zabít dospělého člověka.

Oním člověkem byl chovatel pražské zoo Jan Masopust, který na místo dle herpetologa dorazil první a hada se snažil ze stromu, kde se had nacházel, sundat koštětem. „Co to děláte s tím koštětem? To je přece kravina. Prosímvás, běžte s tím do háje,“ zaznívá na videu ze zásahu, které dokládá konflikt mezi oběma experty.

Podle ředitele zoo Miroslava Bobka však chovatel situaci vyřešil velice dobře, jak uvedl na svém Twitterovém účtu. 

05.října 2018 v 20:43, příspěvek archivován: 06.října 2018 v 09:45

Těším se, až Policie ČR zveřejní video, které zachycuje dnešní odchyt mamby. Náš pan Masopust byl přizván velice narychlo a situaci velice dobře vyřešil. Jestliže se hopan Bublík (který ještě včera tvrdil, že mamba je na 90 % mrtvá), pokouší očerňovat, je to od něj docela hloupé.

Sám chovatel se k situaci vyjádřil v pátečním v rozhovoru pro Radiožurnál: „Velice jednoduše, není na tom nic moc zvláštního. Seděla za plotem na stromě ve výšce metr devadesát, tak jsem si ji pomocí smetáku strhnul k sobě, abych ji měl na volném prostoru. Po bezince, která byla pod stromem, slezla na zem a tam už jsem ji přimáčkl. Potom už přišel kolega herpetolog s plastovou bedýnkou, který mambu odvezl. Během dvou minut byla akce ukončena,“ řekl Masopust.

Neshody ohledně jedovatého plaza mezi ředitelem zoo Bobkem a herpetologem Bublíkem panovaly už před jeho nalezením. Zatímco Bublík v pátek ráno pro server iDNES.cz sdělil, že mamba už je s velkou pravděpodobností mrtvá nebo ve velmi vážném stavu, Bobek s tvrzením nesouhlasil. „Nemyslím si, že je na 90 % mrtvá, naopak se domnívám, že je na 90 % živá,“ uvedl.

K odchytu i pravděpodobné smrti hada se v pátek herpetolog Bublík ještě emotivně vyjádřil i na svém facebookovém profilu. „Odborník s koštětem ji tím smetákem shodil z větve ve výšce ramen, čímž jí logicky vystresoval a mamba se dala na útěk. Už mám toho sedmilháře z Pražské ZOO a jeho expertů s vodními tepelnými pastmi a košťaty plný zuby,“ dodal. Tvrzení o 90% úhynu mamby je podle něj vytržen z kontextu střihem videa.

05.října 2018 v 21:13, příspěvek archivován: 06.října 2018 v 11:20

Kdyby nekoho zajimalo, jak to opravdu bylo s expertem ze ZOO, který dnes odchytil mambu.....
Už mám toho sedmilháře z Pražské ZOO a jeho expertů s vodními tepelnými pastmi a košťaty plný zuby....
Mamba byla před mým příjezdem na tom křovíčku. Podle paní, která ji našla, ležela mamba na větvi a nehýbala se, nedělala rychlé pohyby. Paní s manželem ji jen sledovala a čekala na příjezd policie, což je to nejlepší, co mohla udělat. Odborník s koštětem ji tím smetákem shodil z větve ve výšce ramen, čímž jí logicky vystresoval a mamba se dala na útěk. Až v tu chvíli jsem dorazil na místo. Zbytek je vidět na videu, pusťte si zvuk......
K pohybu mamby venku : Je to záhada..Každému, kdo o tom něco ví je jasné, že venku by nepřežila v teplotách, které byly v těch předchozích dnech.Možná ležela někde na vyhřátých stoupačkách, co vedou ven, byly tam díry, kterými by vylezla i krajta..... a včera se oteplilo na 20C, tak se vydala na výlet. Průser byl, že odborníci ze ZOO den před mým příjezdem v tom ledovým bytě pustili plynový kotel na plný pecky, ale zapomněli pustit radiátory. Takže barák zůstal studený a nahřály se jen stoupačky a vyvložkovaný starý lomený komín- tzn únikové cesty.... Vzhledem k tomu, jaká byla v okolí panika vyvolaná tvrzeními bláznů o agresivitě a útočnosti mamb, jsem radši uvažoval pragmaticky a risknul jsem si ty lidi raději uklidňovat, než podporovat tu paniku. To, že mamba žije je zázrak, je mimochodem z odchytového importu, takže je fakt neuvěřitelný, že to zvládla....
K mému tvrzení o 90% úhynu a že nemůže být venku-vytrženo z kontextu střihem. Mám k dispozici záznam, kde ve stejném čase i rozhovoru na kameru uvádím, že pokud se oteplí, může mamba vylézt a pravděpodobně se bude zdržovat v okolí na nejaké větvi a že by to bylo velké štěstí, kdyby ji pak někdo zahlédl a zavolal policii.A to se přesně stalo, policie odvedla mimochodem naprosto skvělou práci.

Mambu zahlédla žena na své zahradě v pátek odpoledne přibližně pět set metrů od rodinného domu, ze kterého had ve v úterý večer utekl poté, co uštkl svoji majitelku. „Musela se prodrat celou roklí a ještě do schodů nahoru,“ uvedla žena. Had podle ní „měl dost“ a „Jeho pohyby nejsou nijak mrštné,“ dodala. 

Policisté případ dále vyšetřují. „Zatím stále není jasné, jestli žena hadem byla ušknutá, či nikoliv. Zda-li to byl pokus o sebevraždu, či nikoliv,“ doplnil Daněk. Ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Státní veterinární správy ale případný chov mamby neměla schválený.

Had unikl v úterý večer v domě v ulici V Bokách I. Žena se měla podle informací serveru Lidovky.cz nechat kousnout záměrně. Zanechat měla i dopis na rozloučenou. Žena je nyní v nemocnici ve vážném stavu. 

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...