Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hadi v oblecích? Lidé, kteří vládnou korporacím

Česko

Dámy a pánové, přivítejte Stevea... ohlásí konferenciér a na pódium vlítne cvalík v košili. Skáče, máchá rukama, nepříčetně řve a viditelně se potí. Když se konečně dostane k tomu, aby srozumitelně promluvil, nemůže popadnout dech. Blázen, řekli by si diváci, kdyby to nebyl Steve Ballmer, současný šéf Microsoftu.

Jenomže proč by šéfové nemohli být blázni? Právě naopak. Psychologové upozorňují, že mezi šéfy je podezřele velké procento duševně narušených jedinců. I nad takovými ikonami, jako je Steve Jobs a Jack Welch, se vznáší otazník, jestli jsou psychicky v pořádku. Podobným úvahám neunikli ani historičtí otcové zakladatelé jako Henry Ford.

Steve Jobs je podle některých zaměstnanců tak puntičkářský, až to hraničí s terorem, Jacku Welchovi se přezdívalo neutronový Jack, protože za sebou, stejně jako neutronová bomba, nechával liduprázdné budovy, a o Fordovi se dochovaly zprávy, že na své vlastní zaměstnance poslal najaté kriminálníky, aby potlačil dělnické odbory. Také se vybavoval kulomety a slzným plynem.

Zatímco videozáznamy s excentrickými výstupy Stevea Ballmera jsou spíše k smíchu, blázniví šéfové dokážou firmy dovést i k bankrotu. Lháři za miliardy Chvíli poté, co se Andrew Fastow stal finančním ředitelem společnosti Enron, zadal oddělení pro vnější vztahy jasný úkol. Magazín pro finanční ředitele ho musí vyhlásit finančním ředitelem roku. Přitom mu vůbec nevadilo, že pro pozici finančního ředitele má jen málo předpokladů. I samotné jmenování na post finančního ředitele si na představenstvu doslova vynutil. Ve funkci vydržel čtyři roky, než byl odsouzen za praní peněz, podvod a konspiraci.

Fastow byl mistrem manipulování a právě díky této schopnosti se dokázal dostat v korporaci tak vysoko. Oklamal nejen své nadřízené, ale i akcionáře. Není proto překvapením, že rok předtím, než firma Enron vyhlásila bankrot, vykazovala historicky nejvyšší cenu akcií.

Andrew Fastow je označován za psychopata. Jeho příběh dokládá, jak úspěšní mohou být psychicky narušení lidé v korporacích, aniž by měli za sebou nějaké konkrétní výsledky.

Jako první na tuto skutečnost začal upozorňovat americký psycholog Paul Babiak, zaměřený na korporace. Zatímco v lidské společnosti je zhruba jedno procento psychopatů, na vedoucích pozicích ve firmách je jich daleko více a jejich počet jenom roste. Australská psychiatrička Glyn Brokenshová tvrdí, že každý desátý šéf je nejspíš psychopat. Babiak charakterizuje psychopata jako člověka bez emocí, bez slitování a pocitu viny nebo zodpovědnosti a s vysokou inteligencí a vyvinutým smyslem pro manipulaci lidmi a patologické lhaní. Tento popis se v mnoha bodech potkává s popisem ideálního manažera.

Třeba Albert Dunlap, který řídil americkou společnost Sunbeam, splňuje mnohá kritéria pro to, aby byl prohlášen za psychopata. Propouštěl tisíce lidí jako nic, svoji první manželku napadl s nožem a pistolí v ruce. A přestože pocházel z dobré rodiny, liboval si v tom, že vyprávěl, z jaké chudoby vzešel. Nakonec byl souzen pro podvod.

Babiak tématu psychopatů ve firmách věnoval knihu, jejíž název nakonec sloužil k pojmenování celého fenoménu: Hadi v oblecích. Proč hadi? Jsou totiž neuchopitelní, slizcí a zákeřní. Stejně jako psychopati. Přesvědčit se o tom mohli i čeští zaměstnanci již neexistujícího obchodního řetězce Plus v roce 2008. Tomu tehdy tvrdě vládl Michael Neervoort. Vyšlo najevo, že Neervoort své podřízené rád trápil. Jeden manažer se s ním dokonce rozhodl soudit. Neervoort mu totiž pravidelně volal v pátek a o víkendech v noci, aby ho vysílal za nesmyslnými úkoly.

Egoista, psychopat a narcis Psychopati jsou na první pohled pro korporace užiteční. Ovšem mají i další vlastnosti, které z nich dělají ve výsledku časovanou bombu. Necítí žádnou loajalitu a vždy jednají jen ve vlastní prospěch. Proto Fastow klidně vykrádal firmu, která mu dala příležitost. Proto je důležité pro samotné společnosti psychopaty odhalit. To je ovšem nesmírně těžké i pro psychiatry. Momentálně existuje test se sadou otázek, který dokáže s vysokou pravděpodobností potvrdit, zda jedinec je, či není psychopat. Psychologové se také snaží zjistit, jestli i vizionáři jako právě Steve Jobs nebo Jack Welch jsou psychopati. V některých bodech testu se nebezpečně shodují.

Tomuto tématu se více věnoval antropolog a psychoanalytik Michael Maccoby, který nakonec vydal knížku, jejíž název lze volně přeložit jako Produktivní narcisové: přísliby i nebezpečí vizionářských vůdců. Narcisy definoval jako vizionáře, kteří dokážou přilákat davy, zároveň ale neumí naslouchat a kritika se jich může hrubě dotknout. „Tito lidé nemají moc empatie. Když Bill Gates někomu řekne, že jeho nápad je to nejblbější, co kdy slyšel, nezajímá se, co ten člověk cítí,“ říká Maccoby. „Narcisové vidí ostatní jako prostředek k dosažení svých cílů. Ale zároveň dokážou měnit svět k lepšímu. Psychopati namísto tohomyslí výhradně na sebe.“

***

Fastow byl mistrem manipulování a právě díky této schopnosti se dokázal dostat v Enronu tak vysoko. Oklamal nejen své nadřízené, ale i akcionáře.

Narcisové vidí ostatní jako prostředek k dosažení svých cílů. Ale zároveň dokážou měnit svět k lepšímu. Psychopati namísto toho myslí výhradně na sebe.

Narušení lidé na pracovištích

Typologie problematických manažerů:

Sebestředný typ Motivace: Být neustále ve středu pozornosti. Nebezpečné rysy: Narcis, manipulátor Jak se chová: Jejich život musí být za každou cenu středem pozornosti. Je přívětivý na několik vyvolených lidí, protivný až zlý na jiné. Rád se prezentuje jako oběť.

Přespříliš ambiciózní typ Motivace: Dosáhnout uznání, přestože je neprofesionální a nekompetentní. Nebezpečné rysy: Rád klame. Jak se chová: Všeobecně neschopný, sám si připadá podceňovaný. Touží po respektu a je kvůli tomu schopen zajít hodně daleko. Je lehce ovladatelný nadřízenými jakéhokoliv typu.

Falešný guru Motivace: Maximálně se zaměřit na úkol. Nebezpečné rysy: Zmatenost, neschopnost pochopit, co si ostatní myslí. Jak se chová: Bezohledně sleduje své cíle, bez ohledu na náklady. Je neříditelný a má nulové schopnosti vycházet s ostatními. Pokud je na vedoucí pozici, vydržuje si své oblíbence, od kterých očekává, že budou podlézaví.

Psychopati a sociopati Motivace: Získat moc, vlastní zisk. Nebezpečné rysy: Manipulativní, podvádí, zlý. Jak se chová: Vždy okouzlující k lidem, u kterých tuší, že mu mohou pomoci. Vynikajícím způsobem klame, manipuluje s lidskými emocemi, skvěle ovládá řeč a proslovy. Nectí žádná pravidla ani zákony, s ledovým klidem se pohybuje mimo zákon. Účinně likviduje všechny, kdo ho dokážou prokouknout či mu vadí v cestě za jeho cílem.

1% populace tvoří psychopati

10% manažerských funkcí zastávají psychopati

Zdroj: Bullyonline.org

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!