Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
13. května 2009 10:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hájek: Já z opice nepocházím

Václav Klaus (vlevo) a Petr Hájek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus (vlevo) a Petr Hájek | foto: ČTK

PRAHA Prezidentův vicekancléř a blízký poradce Petr Hájek míní, že Darwinova evoluční teorie je „blud“. Na školách by se proto podle něj mělo vyučovat o Božím stvoření jako o alternativě k „neprověřené“ evoluci.

„Okamžik, kdy se na základních školách učí pouze jediná neprověřená teorie, která tady byla zvlášť silně zafixována během 40 let komunismu, mi nepřipadá správný. Mladí lidé by se měli dozvídat, že vysvětlení vzniku života a původu člověka je daleko více a že se na to různé skupiny na světě dívají různým způsobem,“ míní Hájek.

Své ortodoxní názory Hájek představil 20. dubna na semináři Klausem založeného Centra pro ekonomiku a politiku s názvem „Darwin a darwinismus - věda, nebo ideologie“.

Na semináři nejdříve zazněly příspěvky vědců, pak moderátor akce Václav Klaus udělil slovo Hájkovi. „O této problematice poměrně dost vím a dost jsem se jí zabýval,“ hájí své vystoupení Hájek.

Ve svém referátu, na který upozornily servery Blisty a iDnes, vicekancléř evoluční teorii strhal. „Nevím, jak vy, ale já z opice nepocházím. Vím to tak jistě, jako že je živý Bůh nade mnou,“ zahájil svoji řeč.

Vzápětí dodal, že darwinismus má „mnoho společného“ s marxismem. Obě ideologie podle něj představovaly myšlenkovou základnu pro totalitní sovětský režim a „dnešní evolucionistické revolucionáře“, kteří „již obsadili řídící centra prakticky všech hlavních společenských a přírodovědných oborů“. Posledním hitem ideologů tohoto ražení je pak podle Hájka Obamův „rapový popěvek Yes, we can!“.

Ještě než se Hájek s publikem rozloučil opakovaným ujištěním, že opici ve svém rodokmenu nemá, oprášil tradiční kreacionistické zbraně, jakou je například komorové oko. Orgán, kterým se dívají třeba obratlovci, je totiž podle zastánců Božího stvoření natolik složitým a komplexním útvarem, že nemohl vzniknout pozvolnou evolucí - jednotlivé vývojové kroky by totiž podle kreacionistů byly nefunkční.

Jeden z Hájkových předřečníků, evoluční biolog Jaroslav Flegr, je sice ochoten připustit, že evoluční teorie je „vědou i ideologií“, vicekancléřova argumentace je ovšem podle něj dávno překonaná. „Komorové oko je krásný případ, který mohl být platný před 150 lety. I tehdy ho ale Darwin celkem pěkně vyvrátil. Nyní je to již úplný nesmysl. Tu evoluční řadu od jednoduché světločivé skvrny až po komorové oko máme totiž zdokumentovánu i u dnes žijících organismů,“ říká Flegr s tím, že evoluční teorii podporuje naprostá většina biologů.

Ošemetná jsou i Hájkova tvrzení o darwinismu v SSSR. Za Stalina totiž sovětskou biologii ovládli pavědci typu Lysenka, Lepešinské či Mičurina a řada skutečných darwinistů skončila v gulagu.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...