29. listopadu 2017 5:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD může přijít o 17 milionů. Altner nebyl sám, peníze chce po straně i jeho kolega

Advokát Zdeněk Altner, ve sporu o Lidový dům mu pomáhal i právník Václav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokát Zdeněk Altner, ve sporu o Lidový dům mu pomáhal i právník Václav... | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA S nemalou dávkou nervozity nejspíš vyhlíží ČSSD jednání Městského soudu v Praze, které je naplánované na příští týden. Sociální demokraté se při něm budou snažit uhájit 17 milionů korun, které si po nich nárokuje právník Václav Halbich. Bývalý notář totiž pomáhal advokátu Zdeňku Altnerovi, jemuž se před lety povedlo pro ČSSD vysoudit Lidový dům a soud poté straně nařídil, že musí právníkovi zaplatit 337 milionů. Halbich roky prohlašuje, že za své služby neinkasoval požadovanou odměnu.

Když Altner v roce 1997 uzavřel s ČSSD kontrakt o právním zastupování ve sporu o Lidový dům, ke smlouvě později přistoupili další dva právníci – Václav Halbich a Zdeněk Hájek. Advokátní tým v roce 2000 pro stranu její sídlo vybojoval, ale mezi ní a právníky vypukla pře o odměnu za odvedenou práci. Altnerovi pražský městský soud loni pravomocně přiřkl zhruba 337 milionů korun, Halbich se pak léta domáhá necelých 17 milionů.

„Altner vzal jenom tužtičku a podepsal (smlouvu), nesáhl na to prstem,“ řekl už dříve Halbich. Podle něj ve skutečnosti právní bitvu o Lidový dům svedli on se Zdeňkem Hájkem. ČSSD však vyplatila jen Altnera, na rozdělení zbylé částky se měli mezi sebou právníci dohodnout. Ke konsenzu mezi nimi nikdy nedošlo, Halbich se tak rozhodl žalobou vymáhat peníze po straně.

„Když jsem měl dostat svou třetinu odměny, tak mi řekl (Altner), že mi nedá ani vindru,“ vysvětlil Halbich. Na kýžené peníze dosud nedosáhl, loni na podzim Obvodní soud pro Prahu 1 jeho nároku nevyhověl. Přestože uznal jeho podíl na poskytnutých právních službách, při rozhodování k tomu nepřihlédl. Soud argumentoval stejně jako dříve ČSSD, že vyplacení Halbicha je věcí dohody zbylých právníků. Hájek s Altnerem už jsou ale po smrti.

ČSSD si Halbichovy práce cenila

Halbich nyní doufá, že najde zastání u Městského soudu v Praze. Odvolací instance by měla spor o 16,8 milionů korun 6. prosince pravomocně uzavřít. S jakým očekáváním už bývalý notář k soudu půjde, není jasné. LN se ho zastihnout nepodařilo. Lze předpokládat, že jasno bude hned první den jednání. „U odvolacích řízení je to obecně pravděpodobné,“ sdělila LN mluvčí soudu Markéta Puci. 

Už v roce 2005 se přitom zdálo, že Halbich o peníze definitivně přijde. Tehdy Nejvyšší soud rozhodl, že mu požadovaná částka nepřísluší. Jenže právník pomyslné zbraně nesložil, spor dostal až k Ústavnímu soudu. Nejvyšší soudní instance v zemi předchozí verdikty zvrátila. Podle ní zkrátily Halbicha na právu na spravedlivý proces, Ústavní soud tak vrátil jeho žalobu do hry. 

Obvodní soud pro Prahu 1 pokračoval projednávání žaloby Václava Halbicha kvůli...
Billboard ODS dorazil před Lidový dům.

„Z jednání ČSSD nevyplynulo, že by se necítila být stěžovateli (Halbich) za poskytnuté služby zavázána. Ba právě naopak kvalitu práce stěžovatele a JUDr. Hájka podtrhuje, a je tedy zcela absurdní, aby se jim nedostalo odměny,“ rozhodl v listopadu 2009 senát Ústavního soudu v čele s tehdejší soudkyní Vlastou Formánkovou. Jinými slovy nárok Halbicha není bezpředmětný. Bude zajímavé sledovat, zda se příští týden tohoto rozhodnutí Městský soud v Praze přidrží, nebo potvrdí rozsudek obvodního soudu.

Pokud by se přiklonil na Halbichovu stranu, znamenalo by to pro ČSSD nepříjemnost. Ačkoliv se zmíněnými 17 miliony nenakládá, uložila je do úschovy, při jejich definitivní ztrátě by v rozpočtu partaje chyběly. Kvůli debaklu ve volbách inkasovala na příspěvku od státu o 183 milionů méně než roku 2013, strana má navíc nabrané úvěry ve výši 258 milionů a do toho všeho nad ní visí kolosální hrozba vyplacení 337 milionů korun Altnerovi.

O 300 milionech pro Altnera soud ještě nerozhodl

Astronomický balík mu přiklepl loni v březnu Městský soud v Praze. Jde o stejnou instanci, která rozhoduje o ‚Halbichových‘ milionech. Více než třísetmilionová částka pro Altnera vychází z toho, že mu v roce 2000 ČSSD vyplatila „jen“ 16,8 milionu korun. Advokát trval na větší odměně, v roce 2004 mu Obvodní soud pro Prahu 1 po podané žalobě poukázal dalších 18,5 milionu a sociální demokracii určil smluvní pokutu 0,3 procenta za každý den prodlení.

Mimosoudní vyrovnání

Letos v září server iROZHLAS informoval, že se ČSSD s dědici Zdeňka Altnera snaží dosáhnout mimosoudního vyrovnání. Informoval, že rodině nabídla 180 milionů korun.
„Tak vysokou částku nám nenabídli,“ sdělil však LN advokát Altnerových Václav Veselý. Podle něj jednání o vyrovnání zamrzlo na tom, že sociální demokracie nenabídla dost. „Není tam žádný posun. Pokud oni nechtějí navýšit částku, tak to nemá smysl,“ řekl. Přesnou částku však tají. 
Současně ale upozornil, že částka pro Altnera se kvůli běžícím úrokům stále zvyšuje. Podle něj už nyní dosáhla výše zhruba 350 milionů.

Protože odvolací instance pravomocně rozhodla při až loni v březnu, částka za uběhlá léta narostla na zmíněných 337 milionů korun. Ačkoliv je tento verdikt pravomocný, sociální demokracie k platbě nepřistoupila. Obrátila se s dovoláním k Nejvyššímu soudu. ČSSD u této instance získala čas. Nejvyšší soud ji zbavil povinnosti zaplatit do doby, než o dovolání rozhodne.

Kauzu zkomplikovalo úmrtí Zdeňka Altnera, který zemřel loni v listopadu. Protože po sobě nechal i velké dluhy, jeho nejstarší syn se dědictví zřekl. Nyní se rozhoduje, za kým vším tedy advokátovy nároky i závazky jdou. „Dědické řízení je v rozjednaném stadiu. Není ještě známý okruh dědiců,“ sdělil LN rodinný advokát Altnerových Václav Veselý. Nejvyšší soud už avizoval, že dovolání ČSSD vyřeší až po skončení dědického řízení.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!