17. března 2015 9:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další problém generála Halenky. Je obžalován z pojistného podvodu

Vladimír Halenka je obviněn v kauze údajných nevýhodných odprodejů nepotřebných... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Halenka je obviněn v kauze údajných nevýhodných odprodejů nepotřebných... | foto: www.army.cz

PRAHA Bývalý šéf armádní logistiky Vladimír Halenka, kterého policie stíhá kvůli údajně nevýhodnému prodeji nepotřebné vojenské techniky, byl také obžalován z pojistného podvodu.

U soudu jemu a jeho manželce Dagmar Kynclové hrozí až dva roky vězení. Kynclová je ředitelkou organizace ministerstva obrany Armádní servis.

Mnaželka mu nabourala auto

Halenkovi podle deníku MF DNES loni na jaře někdo na parkovišti naboural jeho auto a důstojník generálního štábu tehdy uvedl jako viníka nehody Kynclovou. Z její pojistky pak dostal 30.000 korun. Dvojice navíc zamlčela, že žije ve společné domácnosti, což se podle pravidel uvádět musí. „Je to pravda. Je to bagatelní, dávno jsem to uhradil, kaju se celou dobu, protože to byla velká blbost,“ řekl deníku Halenka.

Policie navrhovala, aby Halenka jen zaplatil pojišťovně vzniklou škodu a případ by byl uzavřen. Odmítl to však státní zástupce. „Zdálo se mu, že jsem ve vysoké funkci, a narovnání proto není možné,“ podotkl Halenka. Spolu s Kynclovou byl obžalován na konci února. Vedení armády ho poté podle nabádalo, aby sám odešel, Halenka se ale chtěl očistit.

Zbaven funkce

Halenka byl ředitelem sekce podpory ministerstva obrany, která řídí armádní logistiku, komunikační a informační systémy či vojenské zdravotnictví. Ministr obrany Martin Stropnický ho před týdnem zbavil funkce po Halenkově obvinění kvůli prodeji nepotřebné armádní techniky.

V kauze nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty byli obviněni čtyři lidé, stíháni jsou na svobodě. Vyšetřování týká odprodeje hlavně kolové a pásové vojenské techniky a náhradních dílů k ní ve veřejných soutěžích nebo v přímém prodeji. Úředníci údajně věci prodali za nižší ceny, než za které je prodat mohli. Jsou podezřelí z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Stropnický odvolal Kynclovou

Ministr obrany Martin Stropnický odvolal ředitelku příspěvkové organizace Armádní servisní Dagmar Kynclovou. „V souvislosti s obviněním D. Kynclové z trestného činu pojistného podvodu je nepřípustné, aby dále zastávala funkci ředitelky příspěvkové organizace Armádní servisní, která je zodpovědná za vojenské ubytovny a provoz vybraných nemovitostí. Proto jsem okamžitě rozhodl o jejím odvolání z funkce,“ zdůvodnil své rozhodnutí Martin Stropnický. Příspěvkovou organizaci povede do doby výběru nového ředitele statutární zástupce Ing. Martin Lehký.

ČTK, Lidovky.cz