Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Haló, jaký máte problém? ozve se vězeň

Česko

LONDÝN Zákazníky britských bank budou možná obsluhovat indičtí kriminálníci.

Skupina Radiant Info Systems, která v Indii zajišťuje pro klienty západních společností telefonní poradenství, se rozhodla zaměstnat tamní vězně. Strach z toho, že se kriminálníci dostanou k citlivým informacím, firma nemá.

O materiálu britského deníku Telegraph informoval včera server iDNES.cz.

Na to, že po vytočení čísla infolinky své banky uslyší indický akcent, si už Britové zvykli. Velké společnosti využívají asijské operátory stále častěji. V budoucnu by však zákazníci mohli mít na drátě například vraha, který zabil manželku a její příbuzné kvůli malému věnu.

S firmou, která se rozhodla zaměstnat vězně, spolupracují například britská Royal Bank of Scotland, americká Goldman Sachs nebo obchodní řetězec Marks and Spencer.

„Nevidíme tu žádné bezpečnostní riziko, k citlivým údajům se vězňové nedostanou,“ uklidňuje veřejnost mluvčí Radiant Info Systems. Noví zaměstnanci podle ní nepřijdou do styku s telefonem ani s internetem, pouze dostanou za úkol zpracovávat nebo zakládat data klientů. Zpočátku budou obsluhovat pouze indický trh, později je zaměstnavatel pustí i k zahraničním materiálům.

Jak rozšířit kvalifikaci Ředitelka ústavu Hyderabad’s Cherlapally Central Jail však očekává, že se vězňové v budoucnu dostanou i ke klasické práci operátora. Společnosti, které poskytují telefonní poradenství, přitom obvykle disponují citlivými informacemi, jako jsou čísla kreditních karet nebo údaje o výplatách. Projekt, který odstartuje během tří měsíců, má vězňům pomoci rozšířit jejich kvalifikaci, aby po propuštění snáze našli uplatnění. Nové místo by mělo získat 200 až 250 trestanců, kteří se budou střídat ve třech směnách. Očekává se, že o práci bude velký zájem, protože si za ni odsouzenci vydělají téměř sedmkrát více než za jiné vězeňské činnosti. Například za výrobu nábytku nebo mýdla dostanou zhruba 22 pencí denně (7 Kč). Pokud se dostanou do call centra, vyšplhá se jejich denní plat na 1,5 libry (45 Kč).

Kuriózní bude výběr zaměstnanců. Zatímco vězňové obvinění z podvodů nebo krádeží mají do call centra dveře zavřené, lidé odsouzení za vraždu nebo násilné zločiny šanci dostanou.

„Vybereme pouze důvěryhodné vězně,“ brání se Narashima Reddy z managementu věznice. Ředitel Radiant Info Systems dodává, že při návštěvě vězení narazil na spoustu vzdělaných zločinců.

Pracovní prostory pro trestance vzniknou přímo v prostorách věznice. Na vybavení vybraných pracovních místností dostane Radiant Info Systems pravděpodobně příspěvek od státu. Jeho výši ale zatím nezveřejnila.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!