Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Jsme připraveni.‘ Česko má podle Hamáčka dostatek zásob na případnou druhou vlnu koronaviru

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) hovoří s novináři v policejním skladu v Opočínku u Pardubic, kam dorazila 9. července 2020 poslední dodávka ochranných prostředků proti koronaviru z Číny, které ministerstvo vnitra nakoupilo v době nouzového stavu. foto: ČTK

Pardubice - Policejní sklad v Opočínku u Pardubic ve čtvrtek přijal poslední dodávku ochranných prostředků proti koronaviru z Číny. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) má republika dostatečné zásoby, kdyby přišla druhá vlna pandemie.
  17:15

Česko bude mít zásoby na šest týdnů, tedy na stejnou dobu, jako trval nouzový stav, řekl ve čtvrtek novinářům Hamáček. Dodal, že část zásob dostane město Karviná. Na Karvinsku je v současnosti největší ohnisko koronaviru v republice.

„My si samozřejmě nepřejeme druhou vlnu koronaviru, ale kdyby náhodou, jsme připraveni. Bez problému zvládneme dalších šest týdnů,“ řekl Hamáček.

Ve vlacích ve čtvrtek bylo 650 tun materiálu, které 18 kamionů dovezlo do Opočínku. Ve skladech je odhadem přes 1000 tun ochranných pomůcek. Část ve čtvrtek hasiči odvezli na pomoc Karviné.

Ve skladu je aktuálně 65,9 milionu roušek, 10,3 milionu kusů respirátorů, 552 000 ochranných obleků, 595 000 ochranných brýlí, 298 000 obličejových štítů, skoro deset milionů párů rukavic a 11 milionů návleků na obuv.

„Díky tomu, že máme takové zásoby, tak jsme dnes mohli vyhovět žádosti primátora měst Karviná, který se na nás obrátil o pomoc,“ řekl Hamáček. Město dostane 85 000 roušek, 5000 respirátorů a 80.000 jednorázových rukavic, dodal.

Zásoby ministerstva vnitra jinak ve skladu zůstanou a budou se rozdělovat až na základě aktuální potřeby. „Máme ještě vypsané tendry na pomůcky, ale už budou předané Státním hmotným rezervám,“ řekl Hamáček.

Ministerstvo vnitra od začátku nákazy nakoupilo prostředky za 4,6 miliardy korun, z toho za 300 milionů korun od českých dodavatelů. Jednalo se o 137,7 milionu roušek, 19 milionů respirátorů FFP2 a 200 000 respirátorů FFP3, dále pak ochranné štíty, obleky nebo návleky.

„Všechny zakázky s Čínou jsme ukončili. Ještě máme v Číně jeden kontejner, který je na cestě. Žádné nové zakázky s Čínou nemáme. V dalších nákupech se soustředíme na dodávky z České republiky, nicméně jsou komodity, zejména ochranné oděvy domácí produkce není schopná dodat,“ uvedl Hamáček.

Česká republika trpěla na počátku koronavirové krize nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny. Peníze vláda brala hlavně z vládní rozpočtové rezervy, kterou kvůli tomu musela zásadně navýšit.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat