Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček chce posoudit zpřístupnění antiparazitika ivermektinu pro léčbu covidu

Předseda ČSSD Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jan Hamáček. | foto: MAFRA

Praha Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se zeptá ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) na zpřístupnění léku ivermektin pacientům s covidem. Lék, který se obvykle používá jako antiparazitikum a v Česku není registrovaný, zkouší k léčbě covidu nemocnice u svaté Anny v Brně. Hamáček to v pondělí řekl novinářům s argumentem, že lék je velice úspěšně nasazován na Slovensku.

Státní ústav pro kontrolu léčiv se podle mluvčí Kláry Brunclíkové ivermektinem zabývá a snaží se o jeho použití v souvislosti s nemocí covid-19 zjistit víc informací. Zopakovala, že dat je zatím málo.

„V tuto chvíli se tak dá konstatovat jen to, že není možné dojít k jednoznačnému závěru ohledně klinické účinnosti nebo bezpečnosti ivermektinu při léčbě nemoci covid-19,“ sdělila Bruclíková. Aby bylo možné ho k léčbě covidu doporučit, je potřeba znát výsledky správně koncipovaných a správně provedených klinických hodnocení, která budou mít dostatečně velkou statistickou sílu, doplnila. Studie, které jsou zatím známé, nedokázaly poskytnout úplné informace a měly významná metodická omezení.

Pokud ale ošetřující lékař vyhodnotí, že pacient bude z léčby ivermektinem profitovat, může ho předepsat nebo použít jako neregistrovaný léčivý přípravek. Použití je pak třeba nahlásit.

„Chápu, že nemá splněny všechny náležitosti, ale pokud se ukazuje, že může pomoci v léčení covidu-19 a ukazuje se, že nepřináší zásadní komplikace, mělo by se zajistit, jak jej učinit dostupným,“ uvedl.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně invermektin vyzkoušela do konce února u 30 pacientů s nemocí covid-19. Zdravotní stav většiny se po užívání ivermektinu ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštění domů, uvedl minulý týden primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.

Lékaři podávali lék vybraným pacientům s těžším průběhem nemoci od loňského listopadu. Ivermektin je podle nich levnější než ostatní léky, nyní je ale obtížně dostupný, protože není registrovaný.

Nedávno se k používání ivermektinu vyjádřil i předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Řekl, že má stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které podle něj není úplně pozitivní. „Ale my říkáme, nebudeme čekat na klinické studie, zkusme to aplikovat,“ řekl. Uvedl, že vláda se zabývá všemi léky, o nichž se v této souvislosti doslechne.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...