Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček: ČSSD chce navrhnout uzavření průmyslu. Jednalo by se o podniky, které nejsou klíčové pro chod státu

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). | foto: ČTK

Praha Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu. Uzavřeny by měly být nejméně do zavedení povinných testů pro zaměstnance s plnou kompenzací výdělků a nákladů. Na sociálních sítích to oznámil předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček.

Vláda má opět jednat v pondělí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v televizi Nova uvedl, že pro větší podniky by mělo být plošné testování povinné od 8. března, pro menší firmy později.

Také sociálnědemokratická ministryně práce Jana Maláčová v pátek večer na Twitteru uvedla, že než začne povinné testování ve firmách, vláda by měla průmysl omezit. „Ve vládě je nás už šest s tímto názorem. Potřebujeme další dva hlasy,“ napsala.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pátek po jednání vlády oznámil, že průmyslové podniky zůstanou od pondělí bez nových omezení. Vláda přitom přijala nové a rozsáhlejší restrikce kvůli vývoji epidemie nemoci covid-19, například omezila pohyb občanů. Havlíček však uvedl, že ve firmách se spustí dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné. Podle něj se na průmysl nevztahuje málo opatření.

Stát chce podle Havlíčkova vyjádření z průmyslu vytvořit desetitisíce testovacích míst. Až bude jasné, že je logistika pod kontrolou, je tedy dostatek dodavatelů testů a je zabezpečeno řádově 20 až 25 milionů testů, bude zahájen povinný režim. Stane se tak podle Havlíčka v řádu jednotek dnů nebo málo týdnů, třeba za 14 dnů.

V televizi Nova Havlíček uvedl, že požadavek ČSSD přestane mít smysl, protože v průmyslu se začne od pondělí plošně testovat. Hlásí se k tomu tisíce firem, řekl ministr. Vypnutí průmyslu by podle něj znamenalo připravit se o testovací místa a mělo by katastrofické ekonomické následky. Přechod na povinné testování nastane v řádu několika dnů, až bude připravený právní rámec, uvedl. „Od dalšího týdne, což znamená v pondělí 8. (března), bychom dali pro první skupinu firem, zřejmě by to byly větší firmy, a později teprve menší, to testování jako povinné,“ dodal.

Ministerstvo průmyslu a obchodu večer na svém webu zveřejnilo návod pro firmy a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), jak testovat. Pokud mohou, mají využít bezplatné antigenní testování v odběrových centrech, jinak si mají na webu ministerstva zdravotnictví vybrat antigenní testy schválené pro samotestování, nakoupit je a fakturu uschovat pro možnou kontrolu. Zaměstnanec se může testovat i doma, výsledek se ale vždy musí zaznamenat do přehledu o provedených testech.

Nutné není testování vyléčených lidí do 90 dní od potvrzené nákazy koronavirem a zaměstnanců bez příznaků s maximálně dva dny starým negativním testem. Firma nebo OSVČ pak jednou měsíčně testy vykáže zdravotní pojišťovně, která zpětně proplatí dříve avizovaný příspěvek až 240 korun za měsíc na jednoho testovaného. „První vyúčtování proběhne po skončení měsíce března,“ píše se v návodu, který popisuje i správný postup při vyhazování použitých testů do komunálního odpadu.

Výjimku pro antigenní testy použitelné na samotestování zatím od ministerstva zdravotnictví dostalo 19 distributorů. V budoucnu by je mohly vedle firem využívat i školy.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...