Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Faltýnkovo jednání s účastníky soutěže o mýtném je krajně nestandardní, říká Ťok

Česko

  14:17aktualizováno  15:02
Praha - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nevidí důvod k tomu, aby se podezřeními kolem místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka souvisejícími s výběrem mýtného na dálnicích zabývala sněmovna. Takovou iniciativu ohlásila o víkendu opoziční ODS, v úterý chce na program schůze navrhnout mimořádný bod. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že Faltýnek se vyjádří k případu na jednání poslaneckého klubu vládního hnutí. Ministr dopravy Dan Ťok považuje Faltýnkovo jednání za krajně nestandardní.

Dan Ťok, ministr dopravy. foto: Lidové noviny

Policisté zasahovali minulý týden na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ve firmě Kapsch i u Faltýnka doma. Hamáček před pondělní schůzí vlády novinářům řekl, že v současnosti existují prvotní informace, policie zajišťovala důkazy a získané dokumenty bude evidentně vyhodnocovat a následně nějak postupovat. „Nevím, proč by do toho teď měla vstupovat Poslanecká sněmovna. To by podle mě bylo velmi nešťastné, aby se sněmovna snažila suplovat policii či státní zastupitelství,“ řekl předseda koaliční ČSSD Hamáček.

Obdobně Hamáček odpověděl i na dotaz, zda bude žádat po Faltýnkovi vysvětlení. Ministr vnitra také poukázal na to, že pokud ví, tak místopředseda ANO je nyní v pozici svědka.

Jakou roli hraje ve vyšetřování předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj, kterého by mohl odvolat prezident na návrh vlády na základě zákonných důvodů, podle Hamáčka zatím není známo. Proto podle ministra vnitra nejsou „urychlené kroky“ na pořadu dne. „Uvidíme, kam se vyšetřování posune, k jakým závěrům dojde policie, a pak případně na to může vláda reagovat,“ podotkl.

Vojtěch soudí, že v případu je nutné získat bližší informace. Očekává proto, že se Faltýnek v úterý vyjádří před poslanci ANO. „Předpokládám, že pan Faltýnek nějakou informaci členům klubu podá. Myslím si, že by to asi bylo namístě, aby se k tomu vyjádřil,“ řekl Vojtěch.

Ťok: Faltýnkův postup je nestandardní

Jednání předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka s účastníky soutěže v mýtném tendru bylo krajně nestandardní, řekl v pondělí novinářům ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Podle něj Faltýnek ani nikdo jiný do dopravní politiky ministerstva nezasahoval. Současná kauza kolem Kapsche pak podle něj vysvětluje chování firmy vloni na jaře, kdy cítil z její strany tlak, aby nepokračoval ve své funkci. O jednání Faltýnka s Kapschem nejspíš bude v úterý jednat poslanecký klub ANO.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci současného provozovatele mýtného systému Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období jako člen dopravní koaliční rady. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Ťok v pondělí uvedl, že Faltýnka k jakémukoliv jednání s Kapschem nebo ÚOHS o mýtném tendru nevyzval a nebylo to ani úlohou dopravní koaliční rady. Ta řešila rozšíření mýtného systému na nové úseky. Jednání s účastníky soutěže pak Ťok označil jako krajně nestandardní. „Nemyslím si, že je kohokoliv v politice úlohou jednat s účastníky soutěže,“ dodal.

Ťok suplování své práce někým jiným odmítl. Do dopravní politiky mu podle něj nikdo nemluvil, dopravní koaliční rada měla rozhodovat pouze o rozsahu zpoplatnění nového mýtného systému. O schůzkách Faltýnka se zástupci Kapsche a ÚOHS nevěděl.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat