Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček má šanci dál vést ČSSD, posbíral nominace z většiny krajů

Předseda ČSSD Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jan Hamáček. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček má značnou šanci obhájit funkci předsedy ČSSD. Nové vedení budou sociální demokraté volit začátkem března na sjezdu v Hradci Králové. Hamáček posbíral nominace do čela menší vládní strany na většině krajských konferencích ČSSD. Asi bude jediným kandidátem, nikoho jiného regionální organizace na předsedu nenavrhly. Sérii nominačních konferencí v sobotu ukončila zasedání ČSSD v Karlovarském a v Jihočeském kraji.

Vedení ČSSD na sjezdu změn dozná. Už od loňského sjezdu v něm chybí jeden řadový místopředseda. Místopředsednickou funkci, jak už ohlásil, nebude obhajovat Jaroslav Foldyna. Sociální demokraté aktuálně nemají ani statutárního místopředsedu potom, co ji loni v listopadu opustil Jiří Zimola kvůli neshodám s vedením o politiku ČSSD. Zimola v sobotu obhájil vedení jihočeské organizace, řekl ale, že o pozici v nejužším stranickém vedení usilovat nebude.

Hamáček získal podporu na předsedu od 11 krajských organizací ČSSD, tedy všech kromě jihomoravské, ústecké a pražské. Delegáti tamních regionálních konferencí do čela sociální demokracie nikoho nenavrhli. Šance Hamáčka, jenž loni vyjednával koaliční spolupráci s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše, zvyšuje právě i vládní angažmá ČSSD. Pozorovatelé poukazují na pravidlo, že když je strana ve vládě, tak se nepřepřahá.

Do funkce prvního místopředsedy by mohl zamířit dosavadní řadový místopředseda Roman Onderka. Má podporu deseti krajů. Zbylé regiony na tuto pozici nikoho jiného nenominovaly.

Bodovaly nové tváře

Z kandidátů na řadové místopředsedy posbíraly nejvíce nominací nové tváře ČSSD ve vrcholné politice. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová je má od osmi krajských organizací, o tři méně pak získal šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Dvě nominace - ze svého Pardubického a vedlejšího Královéhradeckého kraje - získal dosavadní místopředseda Martin Netolický. Pardubický hejtman ale avizoval, že se chce věnovat spíše regionální politice. Po jedné nominaci mají ministr kultury Antonín Staněk, místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel, jihočeský poslanec Ondřej Veselý, Jan Mečl  z Libereckého kraje a někdejší zpravodajec Miroslav Krejčík. Žádná krajská organizace nenavrhla nynější místopředsedkyni Janu Fialovou.

ČSSD chystá řádný sjezd dva roky po brněnském, na němž funkci předsedy obhájil Bohuslav Sobotka. Tehdejší premiér kvůli neuspokojivým předvolebním průzkumům opustil stranickou roli několik měsíců poté. Po slabém výsledku ve sněmovních volbách dali funkce k dispozici i ostatní členové jeho nejužšího vedení, jejichž nástupce vybral mimořádný sjezd loni v únoru a dubnu.

Předsednictvo a ústřední výbor ale fungují stále v podobě vybrané v roce 2017. Protože by při nynějším stavu bylo nutné pořádat sjezd každý rok, sociální demokraté v březnu sjednotí funkční období všech orgánů tak, že předseda a místopředsedové odstoupí a uskuteční se nová volba.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?