Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hamáček odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty. Vnitro místo něj navrhlo Kubu z ODS

Jan Hamáček po mimořádném jednání sněmovny. foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
PRAHA - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odvolal pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD) z dozorčí rady České pošty. Informaci serveru Info.cz potvrdila mluvčí ministerstva Hana Malá. Odvolání přišlo den poté, co se ukázalo, že Hamáček s Netolickým mluvili o ministrově plánované cestě do Moskvy. Netolický nevyloučil, že odvolání a zmíněná schůzka souvisejí.
  14:20aktualizováno  16:31

K důvodům jeho odvolání by se měl vyjádřit Hamáček, řekl hejtman. Informaci o odvolání dostal e-mailem od svého nástupce v radě Martina Kuby (ODS).

‚Říkal: Přivezu milion Sputniků, mám to tam všechno domluvený.’ Hejtman Netolický líčí rozhovor s Hamáčkem

„Můžeme potvrdit, že ministr vnitra Jan Hamáček odvolal Martina Netolického z dozorčí rady České pošty. Místo je podle interních pravidel určeno pro zástupce Asociace krajů. Z toho důvodu ministerstvo vnitra navrhlo na člena dozorčí rady předsedu Asociace krajů Martina Kubu,“ uvedla Malá. Dozorčí rada České pošty má nyní 14 členů. Deset členů rady jmenuje zakladatel pošty, tedy ministerstvo vnitra, zbylých pět zaměstnanci.

Jihočeským hejtmanem se v úterý stal Martin Kuba za ODS.
Martin Netolický

„To se zeptejte pana Hamáčka, jestli měl i jiné důvody. Já se domnívám, že žádné jiné pravděpodobně neměl, protože naposledy jsem se dozorčí rady zúčastnil minulý týden v úterý, nebo ve čtvrtek. Jestli tam je nějaká souvislost, je jeho věc. Rozhodl se tak, asi nemá cenu to dál komentovat,“ uvedl Netolický.

Z ministerstva vnitra jej nekontaktoval nikdo. Hamáčkovi neúspěšně volal, neozval se mu ani přes sociální sítě. „Nejsem nějak zahořklý, je to realita. Vytváří mi to prostor věnovat se více Pardubickému kraji a našemu projektu 3PK,“ řekl Netolický.

‚Nechutná kampaň.‘ Dění kolem Hamáčka může podle krajských šéfů ČSSD poškodit, dál mu ale věří

Kraj vede od roku 2012 a po loňských volbách zůstal jediným hejtmanem ČSSD. V letech 2018 a 2019 byl jedním z Hamáčkových místopředsedů. Je ale kritický k účasti strany ve vládě s hnutím ANO a před dubnovým sjezdem strany podpořil na předsedu Hamáčkova vyzyvatele Tomáše Petříčka. Po sjezdu se s Hamáčkem dohodl, že zůstane odborným mluvčím ČSSD pro místní rozvoj.

Kuba zůstane do voleb

Kuba v dozorčí radě zůstane do říjnových sněmovních voleb. „Nechci řešit vnitrostranické spory sociálních demokratů. Beru to tak, že v dozorčí radě budu čtyři měsíce a po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny se celá situace bude řešit,“ řekl. „Nechci se k té situaci více vyjadřovat a ani komentovat neshody v ČSSD. Současné řešení beru jako provizorní a dočasné,“ dodal.

Server Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své zdroje napsal, že Hamáček chtěl vyměnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze. Ve čtvrtek web zveřejnil vyjádření Netolického, který s Hamáčkem hovořil o získání milionu vakcín Sputnik z Ruska, souvislost plánu s Vrběticemi nicméně nemohl potvrdit. „Tu konstrukci výměnného obchodu, nebo něco podobného, to já jsem neslyšel. To mi fakt neříkal,“ uvedl.

Hamáček tvrzení, že chtěl kauzu Vrbětice vyměnit za vakcínu a summit, odmítl a oznámil, že na autory článku podá trestní oznámení. V dalším sporu chce u civilního soudu žádat deset milionů korun po vydavateli. V případě úspěchu je plánuje věnovat nadaci policistů a hasičů.

Podle českých bezpečnostních složek jsou z útoku ve Vrběticích důvodně podezřelí agenti ruských tajných služeb.

Autor:
Témata: ČSSD

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat