Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček podle Babiše slíbil, že ČSSD rozpočet ve sněmovně podpoří

Praha Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček slíbil, že sociální demokraté návrh státního rozpočtu na příští rok ve sněmovně podpoří. Premiér Andrej Babiš (ANO) to ve čtvrtek řekl v rozhovoru serveru Blesk.cz.

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu nepřijal o jeden hlas doporučení plénu, aby návrh schválilo. Pro navržené usnesení hlasovali jen poslanci hnutí ANO, nepodpořili je sociální demokraté ani komunisté, kteří menšinový kabinet v dolní komoře tolerují.

Podle Babiše by bylo dobré, aby Hamáček požádal poslance ČSSD, aby nepodávali k rozpočtu pozměňovací návrhy. „Protože je nestandardní, když dvě vládní strany schválí rozpočet, aby jejich poslanci něco navrhovali,“ poznamenal premiér. „(Hamáček) slíbil, že rozpočet ČSSD podpoří, tak předpokládám, že se to dodrží,“ dodal.

ČSSD neprosadila na rozpočtovém výboru své tři návrhy na přesuny peněz. Patřilo k nim posílení rozpočtu ministerstva kultury o 300 milionů korun na podporu živého umění. „Z tohoto hlediska jsem nemohl hlasovat jiným způsobem, než že jsem se zdržel,“ řekl ve středu statutární místopředseda sociálních demokratů Roman Onderka.

KSČM neprosadila přesun deseti miliard korun z armádního rozpočtu do rozpočtové rezervy, čímž podmiňuje svoji podporu pro rozpočet. Snížení rozpočtu ministerstva obrany odmítli již dříve Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) i náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Členové výboru ve středu rozhodovali v dílčích hlasováních o čtyřech desítkách poslaneckých požadavků na přesuny peněz v návrhu rozpočtu, celkem za zhruba 40 miliard korun. Podpořil v nich jen čtveřici komunistických požadavků celkem za 835 milionů korun. Vzhledem k postoji výboru k závěrečnému návrhu usnesení k rozpočtu však dílčí hlasování o přesunech peněz nemají význam.

Základní údaje rozpočtu, jako jsou příjmy, výdaje nebo schodek, už poslanci po prvním čtení nemůžou měnit. Můžou jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Vkládat návrhy do systému můžou až do příští středy, kdy se uskuteční druhé čtení rozpočtu.

Vláda poslancům předložila rozpočet s navrhovaným schodkem 320 miliard korun. Schodek však nemusí být definitivní, protože jen vládní daňový balíček, který Sněmovna schvalovala minulý pátek, s přijatými změnami připraví rozpočet asi o 87 miliard korun. Ještě ale není jasné, jak s balíčkem naloží Senát a jak posléze rozhodne sněmovna.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...