Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha a okolí nebudou považovány za jeden okres. Hamáček odmítl žádost primátora Hřiba

Česko

  12:05aktualizováno  18:12
Praha - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví nevyhověl žádosti o to, Prahy, Praha-západ a Praha-východ byly považovány za jeden okres pro účely opatření zakazujícího pohyb mezi okresy.

Předseda ČSSD Jan Hamáček. foto: MAFRA

O výjimku požádali v pátek pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Hejtmanka řekla, že Hamáčkovo rozhodnutí respektuje, byť jí to logiku příliš nedává. Podle Hřiba by výjimka epidemickou situaci nezhoršila. Podle Hřiba by výjimka epidemickou situaci nezhoršila.

„Podle odborníků by to znamenalo příliš vysoké riziko v době, kdy se trend epidemie obrací a je naděje na rychlé zlepšení,“ uvedl Hamáček. Žádost vznikla po vzoru okresů Brno-město a Brno-venkov, které jsou považovány za jeden.

Pecková na twitteru odpoledne zveřejnila Hamáčkovo rozhodnutí. Okresy Praha-západ a Praha-východ jsou podle ministra z hlediska základních služeb i sportovního vyžití dostatečně vybavené. „Pro občany okresů jsou větší sídelní centra, s širokou nabídkou nákupních možností jakožto i občanské vybavenosti, dostupná individuální i hromadnou dopravou, a to v časové dosažitelnosti odpovídající standardům běžným v ČR,“ uvedl.

Výjimky podle něj dostaly lokality, kde by bylo uplatňování opatření buď nemožné, nebo by pro občany představovalo neúměrnou zátěž či komplikaci. „K dnešnímu dni bylo přijato šest takových výjimek,“ dodal v odůvodnění Hamáček.

„Jestli to epidemiologové nepodpořili, tak já to za Středočeský kraj akceptuji. Nebudeme to nějak více rozporovat, byť nám to příliš logiku nedává, protože některé oblasti jsou propojené víc, než si možná myslíme, a denně přes tu hranici proudí tisíce lidí do práce,“ řekla Pecková. Připomněla i případy, kdy lidé nemohou na nákup do svého obvyklého obchodu, protože je za hranicí okresu.

Primátor Hřib ve vyjádření uvedl, že propojenost Prahy a jejího okolí je vysoká a lidé stejně intenzivně cestují za prací nebo k lékaři. „Nemyslím si, že riziko významně vzroste, když si Středočech po práci nakoupí v pražském supermarketu, anebo když se Pražan vydá na procházku do lesa těsně za hranici Prahy. Zvláště v případě, když spolu předtím oba strávili osm hodin v práci na jednom místě. Dle mého názoru by tedy tato výjimka epidemickou situaci nezhoršila,“ uvedl primátor. Dodal, že výsledná oblast by byla zhruba stejně velká jako ta brněnská a index PES je v Praze a středních Čechách pod celostátním průměrem.

Kvůli zhoršování epidemické situace vláda od začátku března zpřísnila opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Lidé nesmějí přejíždět mezi okresy, vyjma cest do zaměstnání, k lékaři nebo třeba na úřad. Nařízení původně ukládalo také trávit volný čas včetně procházek do přírody v obci, kabinet nedávno opatření upravil a volný čas lze trávit v celém okresu.

Vláda k pokračování opatření potřebuje nouzový stav, o jehož prodloužení i po 28. březnu požádala poslance. Opatření nyní platí právě do konce nouzového stavu. Pokud bude stav nouze platit dál, bude ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhovat vládě, aby přísná pravidla účinkovala minimálně do konce Velikonoc. Velikonoční pondělí bude letos 5. dubna. Vláda ve Sněmovně podporu pro prodloužení nouzového stavu vyjednánu nemá. Většina opozice již avizovala, že to nepodpoří.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.