20. srpna 2019 18:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček přemlouvá svého favorita. Kandidáta na post ministra kultury už má vytipovaného

Jan Hamáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Poté, co se Michal Šmarda (ČSSD) vzdal nominace do křesla ministra kultury, sociální demokraté pokračují v hledání vhodného adepta. Jejich lídr Jan Hamáček tvrdí, že si nového kandidáta už vytipoval. Jeho jméno si však v úterý nechával pro sebe. Důvod? Dotyčný mu ještě nepotvrdil, že na nominaci skutečně kývne.

„Samozřejmě největší komplikace může nastat, kdyby kandidát nominaci nepřijal. Protože se bavíme v situaci, kdy (jeho) souhlas nemám,“ říká Hamáček v rozhovoru pro LN.

ROZHOVOR S JANEM HAMÁČKEM ČTĚTE VE STŘEDEČNÍCH LIDOVÝCH NOVINÁCH

Premiér Andrej Babiš proto v pondělí v podvečer sice zamířil na jednání s Milošem Zemanem do Lán, jméno dalšího kandidáta ČSSD s sebou ale ještě nenesl.

Předseda sociálních demokratů je i přes neexistenci souhlasu zatím utajovaného favorita prý přesvědčen, že se svým nominantem tentokrát uspěje. A to jak v přísných očích kulturní obce, tak především u prezidenta, který po vynuceném konci svého spojence Antonína Staňka „zařízl“ návrh, aby v čele ministerstva stanul Šmarda.

„Z mého pohledu ta největší překážka nebylo jméno nástupce pana Staňka, ale samotný fakt odvolání pana Staňka,“ řekl LN k Zemanovu „šprajcu“ Hamáček.

Cílem předsedy ČSSD Jana Hamáčka je navrhnout jméno, které by u Miloše Zemana bez větších potíží prošlo. Na předchozím kandidátovi Michalu Šmardovi prezident kritizoval fakt, že za sebou nemá žádnou stopu v kulturním resortu. Z tohoto pohledu mají oranžoví kde brát. Nabízí se třeba současná náměstkyně stejného ministerstva Kateřina Kalistová.

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.