130 let
Předseda ČSSD po jednání s lídrem ANO, Andrejem Babišem.

Předseda ČSSD po jednání s lídrem ANO, Andrejem Babišem. | foto: Petr Topič, MAFRA

Hamáček: S Babišem jsme se shodli na textu koaliční smlouvy, řeší i odstoupení premiéra

Česko
  •   17:58
PRAHA - Předsedové ANO Andrej Babiš a ČSSD Jan Hamáček v pondělí dospěli k textu koaliční smlouvy, který je akceptovatelný pro sociální demokracii. Hamáček po zhruba hodinovém jednání novinářům ve sněmovně řekl, že vyřešeny byly všechny záležitosti ohledně pojistek, které ČSSD v dohodě chtěla mít. S přesným zněním návrhu dohody chce seznámit nejprve v pátek vedení ČSSD. Ani Babiš obsah návrhu smlouvy neupřesnil, poslanci ANO by s ním však podle něj měli být spokojeni.

Babiš uvedl, že bylo dojednáno vše, co bylo potřeba. „Myslím, že v pátek bude hotovo,“ řekl a dodal, že tento den zasedne sněmovní klub ANO. Soudí, že mezi poslanci hnutí výtky nebudou.

Na dotaz, zda dohoda obsahuje požadavek, aby premiér odstoupil v případě demise všech ministrů ČSSD, Hamáček odpověděl, že ano. Vyřešena je podle něj i podmínka sociálních demokratů, aby v případě odsouzení skončil člen vlády. Babiš byl v těchto záležitostech sdílný méně. „Já se fakt k tomu nebudu vyjadřovat. Nevidím ani důvod, proč by někdo měl být odsouzen,“ řekl premiér v demisi s odkazem na to, že státní zástupce minulý týden v kauze Čapího hnízda zrušil stíhání čtyř lidí. Babišovu stížnost proti stíhání však žalobce zamítl jako nedůvodnou.

Zmíněno je v textu smlouvy podle Hamáčka také fungování Sněmovny, i když neobsahuje konkrétní jména. ČSSD chtěla odvolat některé poslance SPD z funkcí v dolní komoře či jejích výborech. „Nevidím důvod, abychom se vrátili do října minulého roku,“ řekl po schůzce Babiš s odkazem na začátek ustavování Sněmovny po volbách. „O podmínkách skutečně nechci mluvit,“ podotkl.

Babiš nevyloučil to, že by ANO mohlo do nového kabinetu nominovat některé jiné ministry. Nechtěl ale „ani naznačit“, o koho by mohlo jít.

Andrej Babiš odpovídá na dotazy novinářů po jednání o koaliční smlouvě s ČSSD.

Nyní se ještě dokončuje programové prohlášení. K tomu by se mohla uskutečnit ve středu ještě širší schůzka zástupců ANO a ČSSD a zřejmě i KSČM, vyplynulo z Hamáčková vyjádření. Části dnešního jednání šéfů ANO a ČSSD se účastnil předseda KSČM Vojtěch Filip, na jednání šel s návrhem smlouvy o toleranci případné menšinové vlády ANO a ČSSD. „Předpokládáme, že s KSČM podepíšeme nějaký dokument,“ řekl Babiš. Hamáček podotkl, že smluvní vztah s KSČM je stále otevřenou záležitostí, s Filipem se chce sejít do konce týdne.  

Pokud bude shoda i na návrhu programového prohlášení, předsednictvo ČSSD by mohlo v pátek vypsat vnitrostranické referendum o vstupu strany do vlády s ANO. Výsledek by podle Hamáčka mohl být v prvním červnovém týdnu, odhadovat jej nechtěl. Babiš uspořádání ankety uvnitř ANO neplánuje, stále předpokládá, že nový kabinet by požádal Sněmovnu o vyslovení důvěry do konce června. V úterý odpoledne Babiš seznámí se stavem vyjednávání nového kabinetu prezidenta Miloše Zemana.

Vyjednávání o nové Babišově vládě trvá již od ledna

27. ledna - Prezident Zeman, který ve volbě obhájil funkci, řekl, že jeho zvolení znamená, že nebude "vydírat" Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády.

5. února - Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka po schůzce s Piráty řekl, že lidovci dál trvají na podmínce, že do vlády nepůjdou s trestně stíhaným politikem. Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že Piráti nevidí možnost, že by do druhého kabinetu šli nebo ho podpořili.

7. února - Předseda SPD Tomio Okamura po jednání s ANO řekl, že expertní týmy obou hnutí rozpracují tři desítky priorit, které chce SPD prosadit přes vládu skládanou Babišem. Při podpoře od SPD a KSČM by to měl být podle ANO kabinet odborníků.

15. února - Celostátní výbor Starostů a nezávislých (STAN) odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Chtělo tak zabránit podílu KSČM a hnutí SPD na vládě.

18. února - Sjezd ČSSD zvolil předsedou Jana Hamáčka a prvním místopředsedou Jiřího Zimolu a pověřil nové vedení jednáním o vládě. Kabinet se podle usnesení sjezdu nesmí opírat o hlasy hnutí SPD.

21. února - Babiš po jednání s novým vedením ČSSD řekl, že kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM je nyní "jedinou variantou na stole". Předseda ODS Petr Fiala, s nímž Babiš také jednal, vládu s ANO i toleranci menšinové vlády ANO opět odmítl.

22. února - Podle předsedy poslaneckého klubu STAN Jana Farského hnutí našlo na schůzce s ANO programové shody. STAN ale trvá na podmínce, že v kabinetu nebude trestně stíhaná osoba.

6. března - Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že rozhodnutí, zda by komunisté mohli tolerovat vládu ANO, je na vážkách. Vyjádřil se tak po rezignaci Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pro jeho odvolání se vyslovil premiér Babiš.

16. března - Výkonný výbor KSČM doporučil pokračovat v jednání s ANO a podpořit vznik nové Babišovy vlády, ať už bude složena pouze ze zástupců ANO, nebo i s účastí ČSSD, a pak ji tolerovat.

17. března - Babiš řekl, že poslanecký klub hnutí souhlasí s jednáním o vládě s ČSSD, kterou by podporovali komunisté.

24. března - Filip řekl, že KSČM o toleranci nového Babišova kabinetu bude dál vyjednávat. Strana má ale výhrady ke třem až čtyřem ministrům nynější Babišovy vlády.

29. března - Šéf ČSSD Hamáček naznačil, že pokud ANO neustoupí od nominace trestně stíhaného Babiše, nebo nepřenechá ČSSD ministerstvo vnitra či financí, znamenalo by to konec jednání.

3. dubna - Místopředseda ANO Richard Brabec řekl, že hnutí dál trvá na postu premiéra pro Babiše. S ČSSD se stále rozchází i v tom, kolik resortů by případně měla sociální demokracie obsadit a jaké.

5. dubna - ANO oznámilo, že vyjednávání s ČSSD o vládě skončilo. Podle ANO ztroskotalo na požadavku sociálních demokratů získat ministerstvo vnitra. Lídři ČSSD krátce předtím odmítli koalici s ANO kvůli neochotě hnutí řešit problém s trestně stíhaným premiérem.

6. dubna - Předsednictvo ČSSD potvrdilo konec vyjednávání s ANO.

10. dubna - Zeman doporučil Babišovi, aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty.

11. dubna - Zástupci komunistů řekli Zemanovi, že jsou ochotni jednat o vládní spolupráci kromě ANO i s SPD.

12. dubna - Okamura a Zeman se shodli, že doufají ve vznik vlády v rámci spolupráce ANO, KSČM a SPD. Vedení ANO se rozhodlo obnovit vyjednávání s ČSSD.

20. dubna - ČSSD oznámila, že souhlasí s obnovením jednání o vládě s ANO. Hnutí nabídlo ČSSD pět ministerstev včetně vnitra.

23. dubna - Sociální demokraté oznámili, že trvají na tom, aby člen kabinetu, který bude prvoinstančně odsouzen, měl povinnost rezignovat. Babiš to ale opětovně odmítl, nevidí k tomu důvod.

25. dubna - Senátoři ČSSD uvedli, že chtějí, aby sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v opozici. Šéf strany Hamáček se vyjádřil, že jejich razantním výrokům nerozumí.

- Zimola oznámil, že ČSSD chce do koaliční smlouvy s ANO začlenit podmínku, že po demisi všech pěti ministrů strany by musel do týdne rezignovat také premiér spolu se zbytkem kabinetu.

28. dubna - Ústřední výkonný výbor ČSSD neodmítl další vyjednávání s ANO a s podporou KSČM. Schválil, že o účasti v koalici rozhodnou sociální demokraté v referendu, které by se mělo konat do dvou měsíců. Širší vedení ČSSD zakázalo straně spolupráci s SPD na celostátní úrovni.

7. května - Babiš a Hamáček dospěli k textu koaliční smlouvy, který je akceptovatelný pro sociální demokracii. Hamáček po zhruba hodinovém jednání řekl, že vyřešeny byly všechny záležitosti ohledně pojistek, které ČSSD v koaliční smlouvě chtěla mít. Babiš očekává, že vládní vyjednávání s ČSSD budou hotová do pátku. V případné koalici s ČSSD by měli sociální demokraté obsadit pět křesel.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás