24. června 2019 15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S některými názory demonstrantů se lze shodnout, s dalšími ne, uvedl Hamáček

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Demonstrace jsou cestou, jak vyjádřit politický postoj. S některými názory, které zazněly na nedělní manifestaci na Letné, jež byla největší od roku 1989, se lze shodnout, s dalšími ne, další je možné vyřešit pouze volbami, řekl v pátek po jednání vlády novinářům předseda koaliční ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Hamáček uvedl, že možnost svobodně vyjadřovat své politické názory, byla přesně tím, o co usilovali lidé před 30 lety, kdy se na Letné naposledy v podobném měřítku demonstrovalo. Na nedělním protestu podle něj zaznívala široká škála názorů, zahlédl pravicové, ale i extrémně levicové transparenty.

Nelhat a nekrást, říká transparent, který vyrobila paní Pavla z Prachatic se...
„Babiš je pro mě ohrožením demokracie. Osobně si myslím, že nejdůležitější je...

V některých věcech se podle něj lze s demonstranty shodnout. „Nezávislost justice je prioritou sociální demokracie a celé vlády,“ řekl. S některými názory se podle něj shodnout nemůže, další lze vyřešit jen volbami. Za příklad dal požadavek demonstrantů na odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) v situaci, kdy ANO na něm jako předsedovi vlády trvá a je nejsilnější politickou stranou na základě výsledků voleb.

Z pozice ministra vnitra ocenil, že demonstrace byla klidná. „Jsem rád, že se to obešlo bez jakýchkoliv excesů,“ uvedl ministr vnitra Hamáček. Poděkoval za to účastníkům, policistům i záchranářům a hasičům.

Jan Hamáček navíc v dnešních dnech očekává vyjádření prezidenta Miloše Zemana ohledně odvolání ministra Staňka. Prezident by se měl s nominantem na nového ministra kultury Michalem Šmardou setkat tento týden na Vysočině.

ČTK

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz