Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček: Trauma mnichovské dohody nelze zapomenout. Dnes se z něj můžeme poučit

Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Trauma mnichovské dohody nelze podle ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka (ČSSD) zapomenout. Je dobré, že se z něj můžeme poučit a máme dnes oporu v evropské spolupráci, uvedl v den 80. výročí podepsání mnichovské dohody Hamáček na Twitteru.

Podpisem dohody „o nás bez nás“ odsouhlasili Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Adolf Hitler a Benito Mussolini postoupení zhruba třetiny československého území Německu.

29.září 2018 v 15:40, příspěvek archivován: 29.září 2018 v 16:44

1/2 Ministr Maas mluví v souvislosti s výročím Mnichova o tom, že namísto "práva silnějšího" je třeba prosazovat "sílu prava". Trauma Mnichovské dohody nelze zapomenout. Je dobré, že se z něj můžeme poučit a máme dnes oporu v evropské spolupráci.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) v sobotu prohlásil, že mnichovská dohoda patří k nejtemnějším kapitolám vzájemných vztahů. Oba ministři pak vyzdvihli spolupráci v Evropské unii. „EU někteří rádi kritizují, ne vždy a ne na všem se v ní shodneme, ale sedíme všichni u společného jednacího stolu, kde jsou jasně dána pravidla. Rozhodujeme kompromisem, a ne diktátem,“ uvedl Hamáček.

Evropská unie jako protiklad Mnichova

Podle Maaseho představuje Evropská unie protiklad ducha Mnichova. „Namísto práva silnějšího platí síla práva,“ poznamenal také s tím, že obě země, které nyní v EU a Severoatlantické alianci úzce spolupracují, se chtějí za tyto hodnoty a principy zasazovat.

Hitler před 80 lety v Mnichově uspěl podle Hamáčka díky sobectví a ustrašenosti demokratických zemí, které hodily Československo přes palubu. „Pamatujeme na to a nedopusťme, aby zavírání očí před vážnými problémy Evropu rozhádalo a zničilo,“ dodal.

Mnichovská dohoda, která vznikla bez účasti československých zástupců, byla zpočátku vydávána za akt zajišťující Evropě mír. Už za necelý rok se ale kvůli agresi hitlerovského Německa rozhořela druhá světová válka.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!